Hlavním favoritem na post nového prezidenta EU je totiž aktuálně polský premiér Tusk. Pravda, z toho by Rusko nemělo radost, ale je otázkou, jestli jej natolik vyděsí, že přestane separatisty na Ukrajině podporovat. Spíše ne a tak bude muset EU přitvrdit v sankcích, aby konflikt Rusko opravdu hospodářsky zabolel. V každém případě je však třeba počítat s tím, že vyhrocený diplomaticko-obchodní konflikt mezi Ruskem a EU by zabolel nejen ruskou ekonomiku, ale i tu naší.
Proto jsme si pohráli s otázkou „co by kdyby“ a pro lepší posouzení možného dopadu případné ruské recese na hospodářský vývoj v Česku jsme se rozhodli ji makroekonomicky simulovat. Jako alternativní scénář k současným očekáváním, kdy v případě ruského HDP počítá letos i příští rok s jakousi kladnou nulou, jsme arbitrárně zvolili propad ruského HDP o 8 % meziročně v každém čtvrtletí roku 2015. Jen připomenutí, zhruba takovému propadu čelila ruská ekonomika v krizovém roce 2009. A co vypadlo z našeho modelu, který např. zahrnoval i zprostředkované (negativní) dopady skrze německý HDP? České ekonomika by v takovémto katastrofickém scénáři již na začátku roku směřovala (k meziroční) stagnaci, přičemž za celý rok 2015 by HDP pravděpodobně pokleslo asi o 0,5 %. Neboli, to je asi o 3 procentní body horší výsledek, než očekáváme v našem základním scénáři.
Ale to jsou “co by kdyby”, které podle nás stejně nenastanou, respektive jim přikládáme za daného stavu informací jen mizivou pravděpodobnost.
Jan Čermák
Analytik ČSOB