30. 09. 2022
Úrokové sazby mění strukturu vkladů i úvěrů
Celková bilanční suma bankovního sektoru se v srpnu zvýšila o 0,9 % meziměsíčně na 9 539 mld. Kč. Pokles v mezibankovních aktivitách se oproti červenci zpomalil na -1,9% meziměsíčně a celý byl vyvážen nárůstem objemu klientských úvěrů (+1,4 % meziměsíčně). K celkovému růstu pak dopomohlo 3,1% navýšení objemu dluhových cenných papírů v držení bank. V meziročním srovnání je celková suma aktiv vyšší o 4,7 %.
Celkový objem vkladů během srpna opět lehce zvýšil tempo růstu na 0,7 % meziměsíčně a dosáhl hodnoty 6 390 mld. Kč. Za růstem vkladů stojí firemní sektor (+2,0 % meziměsíčně) s podporou vkladů vládních institucí (+2,4 % meziměsíčně). Naopak segment domácností v tomto měsíci čerpal své úspory, a to jak obyvatelstvo (-0,3 % meziměsíčně), tak živnostníci (-1,0 % meziměsíčně). S růstem úrokových sazeb se logicky mění i struktura bankovních vkladů. Zatímco v srpnu loňského roku byl podíl termínovaných vkladů zhruba 24%, v letošním roce dosahuje již téměř 33 %. Hodnota nad-vkladů se v srpnu opět lehce zvýšila na 361 mld. Kč., a to díky růstu firemních vkladů. V segmentu obyvatelstva lze již spatřit trend čerpání „nadměrných“ úspor, i když zatím je jen velmi opatrné.
Celkové úvěry nadále překvapují svou dynamikou. Jejich objem se v srpnu zvýšil o 1,4 % meziměsíčně na konečných 4 064 mld. Kč. Meziroční tempo růstu pak dosahuje úrovně 6,5 %. Úvěry poskytnuté nefinančním podnikům přidaly 3,1 % meziměsíčně a úvěry obyvatelstva navýšily celkový objem o 0,4 % meziměsíčně. V nově poskytnutých úvěrech pokračuje enormní pokles poptávky po hypotečních úvěrech, kterých bylo v srpnu poskytnuto jen lehce přes 9 mld. Kč. Podobně nízkou hodnotu jsme naposledy viděli v lednu 2015. Naplňují se odhady z počátku letošního roku, které počítaly s propadem nových hypoték o 50 %.
Aktuálně je objem hypotečních úvěrů poskytnutých od počátku roku ve srovnání s rokem 2021 nižší o 46%. Naopak spotřebitelské úvěry udržují poměrně stabilní úrovně měsíčních objemů a v souhrnu jich v letošním roce bylo poskytnuto již o 5 % více než vloni. V nových firemních úvěrech je stále výraznější přesun z korunových do eurových úvěrů z důvodu značného rozdílu ve výši úrokových sazeb. Průměrná úroková sazba nových úvěrů v korunách dosahuje již 8,25 %, eurové úvěry se poskytují za průměrnou sazbu 1,7 %. A tak zatímco korunových úvěrů bylo v letošním roce poskytnuto o 37 % méně než vloni, produkce nových eurových úvěrů je letos vyšší o 120 %. V součtu bylo od počátku roku poskytnuto 542,5 mld. Kč nových firemních úvěrů, což je jen o 3,9 % méně než v roce loňském.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank