Praha – Úroky ze státního dluhu vzrostly na zhruba 70 miliard korun ročně. „Po platech zaměstnanců veřejného sektoru a důchodech jsou tak náklady na obsluhu dluhu už třetí nejvyšší položkou výdajů státního rozpočtu,“ upozornil dnes ministr financí Eduard Janota.
Luděk Niedermayer z poradenské společnosti Deloitte dodává, že jen úroky z dluhu už brzy překonají výnos z daně z příjmů fyzických osob, který nyní činí kolem 73 miliard ročně. Pro srovnání: Na podporu v nezaměstnanosti vydá státní rozpočet každoročně „jen“ kolem 15 miliard korun. A výnos z daně z příjmů právnických osob je kolem 86 miliard korun.
Problémy s veřejnými financemi však podle Janoty nezpůsobila samotná krize. „I kdyby krize nebyla, tak žádný ministr financí by nebyl schopen sestavit rozpočet s deficitem pod 100 miliard korun,“ řekl dnes Janota. Až do vypuknutí krize přitom Česku pomáhal růst ekonomiky a obecně příznivé hospodářské podmínky.
Státní dluh České republiky vloni vzrostl o téměř 179 miliard na 1,18 bilionu korun. Na každého obyvatele tak připadá dluh přes 112 tisíc korun. Janota připomněl, že Česko nyní splácí jen úroky z dluhu, nikoliv samotný dluh.