Podle údajů Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) se americká produkce ropy a souvisejících kapalin, jako jsou etan a propan, v červnu a srpnu vyrovnala produkci Saudské Arábie, která dosahovala přibližně 11,5 milionu barelů denně.
Graf č. 1: Produkce ropných ekvivalentů Spojených států a Saudské Arábie v milionech barelů denně (Zdroj: IEA, FT)
Produkce USA pokračuje v růstu a během října zřejmě bude vyšší než výstup Saudské Arábie, což bude poprvé od roku 1991. Nicméně manévrovací prostor arabské země je poměrně velký a v případě potřeby může zvýšit svůj výkon pro vyrovnání rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou o 2,5 milionu barelů denně. Podle úředníků Saudské Arábie je jejich země jediná, která má použitelnou rezervní kapacitu pro těžbu ropy. Na druhou stranu však nepopírají, že se USA mohou stát světově největším producentem ropných ekvivalentů.
Cena ropy na světových trzích klesá i přes situaci v Sýrii, Iráku, boje v Libyi a konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Přitom je téměř jisté, že v dřívější době by podobná situace hnala ceny černého zlata rychle vzhůru. Ropa Brent klesla během letošního roku o 14 procent na dvouleté minimum. Ropa WTI klesla na svá minima z loňského roku a letos oslabila o 6 procent.
Graf č. 2: Cena ropy WTI a Brent v amerických dolarech za barel (Zdroj: Bloomberg)
REKLAMA
Jak známo, americký ropný průmysl byl změněn vývojem technologií, které umožnily těžbu ropy z břidlic v Texasu a Severní Dakotě. Obě lokality přitom byly dlouhou dobu považovány za komerčně netěžitelné. Denní těžba surové ropy v USA dosáhla začátkem září 8,87 milionů barelů a je na dobré cestě pokořit 9ti milionovou hranici do konce letošního roku.
Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.