CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

13. 11. 2024

0 komentářů

V září z Česka odteklo 50 miliard korun na dividendách, běžný účet platební bilance proto skončil nečekaně v záporu

 

Běžný účet platební bilance České republiky skončil v září nečekaně v záporném pásmu, -8,7 miliardy korun. Negativní saldo nečekal žádný z analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Ve střední hodnotě svých odhadů čekali tito experti přebytek, a to ve výši 10,9 miliardy korun. Skutečný výsledek je tak o takřka 20 miliard horší.

Loading



 

Koruna však na zveřejnění údaje oslabením nereagovala a dále pokračuje v dnešním mírném posilování vůči euru.

Klíčovým důvodem záporného salda běžného účtu je vyšší než předpokládaný schodek v oblasti prvotních důchodů. V této oblasti byl v září výrazný deficit důchodů z přímých investic, který byl tažen odlivem příslušných dividend. Odliv dividend z přímých investic dosáhl v září objemu takřka 50 miliard korun.

Záporné saldo běžného účtu tedy neznačí jakkoli povážlivé zhoršování kondice zahraničního obchodu ČR. Zahraniční obchod se zbožím a službami totiž skončil v přebytku takřka 43 miliard korun. Tento přebytek představuje klíčový důvod, proč, jak je zmíněno, koruna na nová data nereagovala oslabením.

Tento přebytek však zároveň nebyl tak výrazný, aby stačil kompenzovat negativní dopad zejména právě zmíněného odlivu dividend.

Autor: Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *