CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

01. 07. 2020

0 komentářů

Veřejný dluh vzrostl na 1 894 miliard korun

 

„Řešení důsledků pandemie by nemělo zastavit reformní snahy v rámci důchodového a zdravotního systému. Nepříznivá demografická situace vede naši zemi na cestu k neudržitelným veřejným financím. Koronavirová krize nás na této cestě popohnala o mnoho kroků vpřed,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

V prvním čtvrtletí letošního roku se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do schodku 65,4 miliardy korun. Vinu za tento výsledek nese zhoršené hospodaření ústředních vládních institucí. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 11,7 miliardy korun. Meziroční pohled na hospodaření veřejného sektoru v prvním čtvrtletí letošního roku nám říká, že nominální výše dluhu se zvýšila na 1893,8 miliardy korun. Přesto došlo k poklesu míry zadlužení na 32,8 procenta hrubého domácího produktu.

Celkové příjmy veřejného sektoru meziročně klesly o 1,5 procenta. Oproti tomu celkové výdaje meziročně vzrostly o 9,8 procenta, což v sobě zahrnovalo i vyšší nákupy zdravotnických pomůcek. Současné tendence v rámci hospodaření veřejných financí lze označit za negativní, protože zvyšují nominální výši dluhu. Pro dlouhodobou udržitelnost bude nutné snížit tempo růstu výdajů nebo zvýšit tempo růstu příjmů sektoru vládních institucí.

Oproti jiným státům Evropské unie vykazují veřejné finance České republiky stále relativně nízkou úroveň zadlužení. Naše postavení si však do budoucna nemusíme udržet, jestliže nebude provedena reforma důchodového a zdravotního systému. Oba tyto systémy nejsou připraveny na fenomén stárnutí populace, kvůli kterému bude v budoucnu docházet k výraznému růstu veřejných výdajů. Hospodaření sektoru vládních institucí se navíc bude muset v následujících čtvrtletích vypořádat s negativními důsledky pandemie koronaviru. Lze proto očekávat prudké zhoršení stavu veřejných financí.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Proč jsou emoce v investování tak důležité?

Investování je mnohem více než jen otázka matematiky a výpočtů. Mnozí investoři však často opomíjejí emoce, intuici a myšlenkové zkratky, jejichž vliv či dopad na investiční rozhodnutí bývá zásadní. Přirozené lidské sklony, jako je sklon k nadměrnému sebevědomí nebo averze ke ztrátě, mohou výrazně ovlivnit investiční rozhodnutí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2024

Promyšlená diverzifikace portfolia bude pro investory v příštím roce klíčová

Investiční výhledy společnosti Amundi pro rok 2025 reflektují svět plný proměn a zároveň upozorňují na zajímavé investiční příležitosti. I přes geopolitické změny zůstává vývoj v globální ekonomice příznivě nakloněn rizikovým aktivům. Klíčem k úspěchu bude důsledná diverzifikace portfolia a schopnost rychle reagovat na tržní a politické změny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *