CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

29. 08. 2022

0 komentářů

Více, či méně bláznivé příklady sdílené ekonomiky: Sdílejí se auta, kola i hobby nářadí

 

Vlastnictví věcí a jejich „syslení“ jen pro sebe je přežitek, tvrdí zapálení zastánci sdílené ekonomiky. Lepší je mít toho co nejmíň. A co zrovna potřebujete, to si půjčíte a pak zase pošlete dál. Auto, kolo, chatu, nářadí, hudební nástroj, kempovací vybavení. Cokoli, co potřebujete nárazově, jednou za čas.

Loading



 

Close-up of a row of e-bikes sitting in a parking station on a street in the city

Jedno číslo k zamyšlení. Každé auto v průměru stojí 95 % svého života někde zaparkované, nevyužité. Za 15 let (tak staré je průměrné auto v Česku) tedy stráví 5223 dní s vypnutým, a jen 225 dní se zapnutým motorem. Není to škoda? Kdyby se auta využívala efektivněji, nemuselo by se jich přece tolik vyrábět a nebyl by takový problém s věčně přeplněnými ulicemi a parkovišti.

Nejsou to ale zdaleka jen auta. Představte si sportovní nebo kempovací vybavení, které většinu času jen zabírá místo ve skříni, a to i v sezoně. Nebo chata, kam třeba jezdíte pravidelně, i tak ale spoustu víkendů zůstává opuštěná. Všechen tenhle nevyužitý potenciál pomáhá vytěžit sdílená ekonomika. Svět, ve kterém se lidi o věci navzájem dělí, aby omezili konzum a ušetřili peníze a přírodu.

Dnes, ve 21. století, sdílená ekonomika funguje nejčastěji jedním ze dvou způsobů:

  • Sociální síť nebo portál propojuje registrované a prověřené vlastníky se zájemci, kteří určitou službu nebo věc vyhledávají. Říká se tomu P2P (peer to peer) a spokojení jsou všichni: Zájemce získá, co hledal, vlastník od něj zinkasuje odměnu a provozovateli dané sociální sítě nebo portálu náleží provize.
  • Specializovaná firma – Auta, kola nebo třeba hobby nářadí nakoupí a udržuje jediná společnost. Nejde tedy doslovně o půjčky věcí mezi lidmi, jako spíš o podnikání zaměřené na krátkodobé zápůjčky, které můžou fungovat díky moderním technologiím.

Close up woman hand orders a taxi from his mobile smartphone application.

Popisek: Sdílení aut je asi nejznámějším příkladem sdílené ekonomiky. Sdílená auta nabízejí specializované firmy, ale v rámci platforem můžete sdílet i vlastní vozidlo.

REKLAMA

Sdílet dnes můžete opravdu skoro všechno

  1. Carsharing – Auta jako symbol sdílené ekonomiky frčí hlavně v největších českých městech. Pokud nemáte rodinu a auto potřebujete opravdu jen občas na velké nákupy nebo výlety, carsharing se finančně vyplatí víc než vlastní vůz. Když jezdíte, platíte za proježděné minuty a kilometry. A když nejezdíte, nezaplatíte ani korunu.
  2. Bikesharing – Dokud zdraví slouží, brázdit městské cyklostezky na kole je rychlejší a zdravější než sedět v MHD. V Praze, Brně a dalších velkých městech dokonce máte na výběr, jestli se projedete na obyčejném kole, nebo na elektrokole, elektrokoloběžce nebo skútru. A bůh ví, s jakým bláznivým dopravním prostředkem přijdou „sharovací“ firmy příště.
  3. Spolujízda – Jedete autem po frekventované trase na druhý konec republiky a ocenili byste spolujezdce, který se s vámi podělí za náklady na benzín, a třeba si i trochu popovídáte? Zadejte svou cestu do některého ze specializovaných internetového portálů jako BlaBlaCar (včetně ceny za odvoz) a zájemci se vám ozvou sami.
  4. Krátkodobé pronájmy – Aby nezůstávala zbytečně prázdná, svou nemovitost se vyplatí pronajímat na portálech jako je AirBNB, kam jinak sami chodíme hledat ubytování na dovolenou. Když zrovna nejste na chatě, užívá si ji někdo jiný a vy za to dostanete zaplaceno. Není to skvělé?
  5. Nářadí, kempovací vybavení – Na stránkách libraryofthings.cz si můžete od někoho půjčit třeba vrtačku, šicí stroj, autoledničku, foťák na klasický film, kytaru nebo deskovou hru. A sami tu můžete nabídnout k pronájmu vlastně cokoli, co se vám zbytečně válí doma a mohl by o to být zájem.

Výzvy sdílené ekonomiky

Co je ještě sdílená ekonomika, která si zaslouží veřejnou podporu, a co už je prachobyčejné podnikání, které by mělo ctít všechny zákonné povinnosti jako konkurence a na extra výhody nemá nárok? Tato žhavá otázka se v posledních letech řeší i u nás na úrovni městských rad i parlamentu. A diskuse kolem firem jako Uber nebo AirBNB ještě chvíli potrvá.

Velkou výzvou a především velkým příslibem efektivnější sdílené ekonomiky je také zlepšování životního prostředí a třeba i dopravy ve světových metropolích. Jestli se jí to povede, to ukážou až příští roky, jsme přece jen teprve na začátku. Můžeme ale začít i sami u sebe – ať už změnou smýšlení o vlastnictví věcí, které nás prakticky nic nestojí, nebo vlastním „projektem“. A pomoc s financováním takového „zeleného“ záměru najdeme už i u bank v tuzemsku.

Tak například Zelená půjčka od Hello bank! má garantovaný úrok 6,5 % (data ze srpna 2022) a snadno s ní ufinancujete třeba svůj vlastní ekologický projekt na snížení nákladů domácnosti. Nebo pořízení vozidla na elektrický pohon, případně plug-in hybridu, který pak můžete dál nabídnout v rámci spolujízdy, nebo rovnou sdílení auta.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *