17. 04. 2023
Vítr v plachtách koruny: jestřábí ČNB a slabý dolar
První známky ochlazení americké ekonomiky, nižší americká inflace i americké sazby a slabší dolar (atakující 1,10 EUR/USD), to byly hlavní ingredience v “koktejlu optimismu” na středoevropských měnách v posledních dvou týdnech. Vedle toho bezesporu na českou měnu zapůsobily i komentáře dvou nových členů bankovní rady Jana Kubíčka a Jana Procházky, které se oba nesly v jestřábím duchu a nevylučovaly další pohyb českých sazeb směrem vzhůru. Koruna tak rozšířila zisky až do blízkosti 23,20 EUR/CZK.
Pro další vývoj na měnovém páru bude zásadní právě nálada na globálních trzích, která podle našeho aktualizovaného výhledu může koruně v nejbližších týdnech/měsících dál pomáhat. S korekcí počítáme až ve chvíli, kdy bude na dohled první pokles českých sazeb a konec závazku “bránit korunu” proti nadměrným ztrátám.V tomto týdnu bude však pro globální sentiment klíčové sledovat výsledky indexu nákupních manažerů za duben (PMI), které napoví, zda se kombinace vyšších sazeb, inflace a vyššího finančního napětí podepsala výrazněji na sentimentu v největších vyspělých ekonomikách. Klíčové budou zejména zprávy z Evropy, která podle dosavadních čísel zatím vypadala odolněji než USA (a čelí i nižšímu finančnímu napětí). Na druhou stranu lepší březnové PMI v eurozóně byly do značné míry tažené lepší náladou v sektoru služeb, zatímco průmysl se zjevně přes nižší ceny energií začal potýkat s nižší poptávkou. Trhy jsou v tuto chvíli skeptičtěji naladěné na americkou ekonomiku (což se líbilo i koruně), a tak jsou vůči eventuálnímu zklamání více zranitelná evropská aktiva.
Na druhé straně dolar a americké sazby mohou držet v šachu výsledky amerických bank malých a středních bank za první kvartál, které mohou teoreticky do hry vracet finanční napětí….
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance