29. 05. 2019
Vláda schválila změnu zdanění pojišťoven. Některé připraví i o pět let zisku
Vláda změní s účinností od 1. ledna 2020 metodu tvorby a daňové uznatelnosti technických rezerv pojišťoven. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) navrhovaná sektorová daň připraví některé pojišťovny až o pět let zisku.
Podle ministerstva financí je nová úprava stabilnější a odolnější vůči účelové úpravě výše technických rezerv. Pojišťovny s vládním balíčkem zásadně nesouhlasí, navrhovaly, že se budou podílet na Národním investičním fondu.
„Jsme překvapeni, že vláda tak narychlo zdanění rezerv schválila, ačkoli jsme nabízeli ministerstvu financí jednání a nepochybně lepší řešení. Vnímáme potřeby české ekonomiky, ať už v oblasti budování infrastruktury, sociálního bydlení, či výstavby školských zařízení, a proto jsme mj. chtěli nabídnout vložení prostředků do zřizovaného Národního investičního fondu,“ uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
Uznatelné rezervy mají být stanoveny podle metody směrnice Solventnost II. „České pojišťovny dlouhodobě vytvářely technické rezervy obezřetně, nad povinnou evropskou minimální hranici. Jsme zklamáni, že se ministerstvo financí rozhodlo pojišťovny za toto obezřetné chování potrestat a preferuje jednorázový daňový výnos na úkor daňových příjmů budoucích vlád. Přitom klimatické změny, častější výskyt katastrofických škod nebo rostoucí kybernetická rizika budou zvyšovat nároky na finanční stabilitu pojišťoven, která je v zájmu celé české ekonomiky,“ dodal Jan Matoušek.
Podle ČAP přijde navrhovaná sektorová daň některé pojišťovny na dva až pět let zisku. „Za celou novodobou historii ČR pojišťovny nepotřebovaly žádnou státní pomoc, na rozdíl od pojišťoven v zahraničí. Navíc naprostou většinu svých technických rezerv investují v Česku. Pojišťovny jsou významným investorem do českých státních dluhopisů,“ uvedl Jan Matoušek, který k vládnímu balíčku v sms pro ČTK doplnil: „…jsou doposud uznatelné rezervy podle účetních principů o zhruba 50 miliard korun vyšší než rezervy podle Solvency 2. Jednorázový náklad na zaplacení dane z tohoto rozdílu tak vychází kolem deseti miliardy korun.“
Zdroj : Opojištění.cz
REKLAMA