Americká vláda tak prostřednictvím záchranného plánu převezme 79,9 % akcií pojišťovny a bude se podílet na řízení podniku a rozhodování například o tom, jestli budou vypláceny dividendy ke kmenovým akciím. Krok Fedu podporuje ministerstvo financí a obsahuje i podmínky, které "chrání zájmy vlády daňových poplatníků."
Úvěr poskytne Federální rezervní banka v New Yorku, která je součástí Fedu a plán je vypracován na dva roky. Půjčka je zajištěna všemi aktivy AIG i jejími primárními součástmi, které nepodléhají klasické regulaci pojišťoven. Smyslem pomoci je zejména uklidnit situaci na finančních trzích, protože pád jedné z největších finančních společností by mohl mít další negativní vliv na už tak špatnou náladu investorů.
Druhou, už ne tak optimistickou zprávou je, že Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změn na dvou procentech. Fed chce trhy uklidnit zpřístupněním snadněji dostupných půjček a ne uvolňováním měnové politiky. "Můžete základní úrok snížit ze dvou na 1,5 procenta, o moc víc půjčovat se stejně nebude. Bankovní systém nemá žádnou kapitálovou základnu, aby mohl půjčovat," řekl šéf investiční společnosti Contango Capital Advisors George Feiger.
"Napětí na finančních trzích se výrazně zvýšilo, zatímco trh práce ještě oslabil. Zdá se, že hospodářský růst nyní ochabuje, což je z části odrazem nižších výdajů domácností," uvádí zpráva Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který v rámci Fedu o sazbách rozhoduje. Rozhodnutí výboru bylo jednomyslné.
Jedním z důvodů pro nesnižování sazeb je rovněž stále vysoká inflace, s jejíž ústupem počítají centrální bankéři až koncem roku. Inflační výhled je však podle nich stále nejistý.
REKLAMA
První zpráva uklidnila investory na akciových trzích, které zastavily své propady, nicméně ponechání úrokových sazeb již tak dobrou zprávou není. Všeho moc škodí, a s dobrými zprávami je v dnešní době asi potřeba trochu šetřit. Akciové trhy ale i tak v průběhu dne posílily a připsaly si kladné zhodnocení. Obě zprávy pak měly pozitivní vliv na dolar, který zpevnil zejména vůči japonskému jenu.
Zdroj: ČTK