CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

27. 03. 2012

0 komentářů

Vladimír Tomšík: Aktuální stav českého finančního sektoru z pohledu stability a regulace

 


 

Ani když dojde k nějakému šoku a rizikově vázaná aktiva se posunou mezi aktiva v selhání, ani to není problém, neboť české banky jsou velmi dobře kapitalizované. I likvidita českých bank je velmi dobrá. 40 % úspor klientů mohou banky zlikvidnit ve velmi krátké době.

Primární zdroje bank v Česku není na mezibankovním trhu, ale banky čerpají prostředky především z primárních vkladů. Česká národní banka nedodává likviditu na trh, naopak ji z trhu stahuje.

Zároveň zisky bank jsou velmi stabilní. V loňském roce sice došlo k poklesu celkového zisku bankovního sektoru, ale to bylo důsledkem odpisu řeckého dluhu a přecenění i dalších dluhopisů.

ČNB velmi bedlivě sleduje i úvěrovou angažovanost v rámci finančních skupin. Nyní je sleduje na týdenní bázi a od zavedení tohoto opatření angažovanost v rámci finanční skupiny klesla.

Je to přesně rok, co fungují nadnárodní dohledové agentury Evropské komise. Nezávislý dohled v jednotlivých státech již není – všechny jsou podřízeny nadnárodním agenturám, kterým nejen musí reportovat výsledky, ale přijímají od nich i nařízení. Národní dohled má ale stále zodpovědnost za stabilitu na národním trhu, neboť při problémech případné selhání bude platit český daňový poplatník.

REKLAMA

ČNB v rámci zachování stability finančního sektoru vydává vyhlášky, z nichž nejvýznamnější je „obezřetnostní vyhláška“ z roku 2007, která ukládá finančním institucím, jak mají jednat obezřetně. Nyní připravuje velký balík vyhlášek k penzijní reformě.

Česká národní banka bude usilovat o minimalizaci nežádoucích dopadů evropské regulace, zejména respektovat pravomoci národního dohledu, neboť je to národní dohled, který nese zodpovědnost. Nechce, aby národnímu dohledu zůstala jen zodpovědnost bez pravomocí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Odborná konference se nesla v duchu změn a regulace

Ve středu 10. února se na Vysoké škole ekonomické v Praze uskutečnila odborná konference na téma „Rozvoj a inovace finančních produktů 2016 – Změna modelu fungování finančního trhu“. Na konferenci se diskutovaly důvody změn modulu fungování finančního trhu, očekávané praktické dopady změn i změna distribučních modelů na pojistném trhu.

Text: Jana Zámečníková

11. 02. 2016

Kampeličky – neuhlídatelný morální hazard?

Družstevní záložny nabízejí v porovnání s bankami vyšší úroky z vkladů a vklady jsou ze zákona pojištěny. Vkladatele zajímá vysoké úročení vkladů. Ať se to bankovnímu dohledu líbí nebo ne, většina záložen se chová mnohem riskantněji než banky. Jen čas ukáže, jak se problém této horké brambory podaří vyřešit a jaký dopad na Fond pojištění vkladů to bude nakonec mít.  

Text: Radovan Novotný

03. 06. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *