CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

10. 11. 2022

0 komentářů

Vládní opatření snížila meziroční inflaci na 15,1 %

 

Tuzemská inflace v meziročním vyjádření výrazně klesla, a to ze zářijových 18 % na 15,1 % v říjnu.To bylo výrazně pod tržním konsensem ve výši 17,9 %. Rozptyl tržních odhadů byl však neobvykle vysoký, když analytici předpovídali říjnovou inflaci v intervalu od 17,2 % až do 19 %. Náš odhad ve výši 17,2 % byl tak na trhu nejnižší. ČNB počítala se 17,4 %. Vysoký rozptyl odhadů byl dám tím, že nebylo jasné, jak ČSÚ ve svých cenových statistikách zachytí vládní opatření proti drahým energiím.

Loading



 

Za snížením cenové dynamiky stojí vládní opatření proti drahým energiím. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly v průměru o 1,4 % po zářijovém růstu o 0,8 %. Po sezónním očištění podle našeho odhadu pokles činil 0,9 % po předchozím růstu o 1,4 %. V říjnu začala platit vládní opatření, která výrazně snížila cenu elektřiny pro domácnosti. Konkrétně šlo o zavedení úsporného tarifu a o odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie. Cena elektřiny ve výsledku meziměsíčně klesla v průměru o 53,9 %. To bylo zhruba v souladu s našimi očekáváními. V důsledku toho by tak mělo dojít k rovnoměrnému rozložení dopadu úsporného tarifu do posledních třech měsíců roku a inflace by tak měla zůstat nižší jak v listopadu, tak i prosinci. Proti nižším cenám elektřiny naopak působilo zdražení dalších energií – plynu (o 2,7 % m/m), tuhých paliv (o 8,4 % m/m) a tepla a teplé vody (o 3,1 % m/m).

Ceny potravin a pohonných hmot se vyvíjely v souladu s našimi očekáváními, když v říjnu došlo k jejich výraznému meziměsíčnímu zvýšení. Potraviny zdražily v průměru o 3 %, po předchozím růstu o 0,2 %. Ceny pohonných hmot byly meziměsíčně vyšší o 4,9 %, zatímco v září o 4 % klesly. Vliv měl obnovený růst ceny surové ropy na světových trzích i opětovné zvýšení spotřební daně z benzinu. Nižší než námi prognózovaný cenový růst tak pravděpodobně souvisel s nižší jádrovou inflací či s neenergetickou částí regulovaných cen.

Letos inflace podle našeho odhadu dosáhne v průměru 15,1 % a v příštím roce jen nepatrně zpomalí na 12 %.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *