10. 08. 2021
Vlna zdražování nabírá na síle
„Centrální instituce reagovaly na pandemii rozhazováním peněz na všechny strany. Ve stejné době však docházelo k pozastavování výrobních kapacit, což snížilo množství produktů na trhu. Nemůžeme se proto divit, že nyní narůstá inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Vysoká inflace bude likvidovat kupní sílu úspor na běžných a spořících účtech v bankách. Lze proto očekávat, že se zvýší zájem lidí o investice. Populární mohou být akcie, nemovitosti, zlato či kryptoměny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Vlna zdražování nejvíce doléhá na řidiče. Ceny pohonných hmot a olejů v červenci letošního roku meziročně zdražily o 18,5 procenta. V obchodech si sáhnou hlouběji do kapsy i kutilové. Ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu vzrostly o 5,5 procenta. Nárůst cen je však evidován i u většiny dalších oddílů.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v červenci letošního roku na úroveň 3,4 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v červnu letošního roku. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,9 procenta a ceny služeb o 3,9 procenta. Inflace se dostala nad své toleranční pásmo. Lze proto očekávat další zásahy České národní banky v podobě růstu úrokových sazeb.
Na zdražování nejvíce doplatí lidé, kterým se nezvyšují či dokonce klesají příjmy. Kvůli očekávanému růstu úrokových sazeb, se zřejmě budou zhoršovat podmínky pro poskytování hypoték a dalších úvěrů. Nelze však očekávat, že by se růst úrokových sazeb výrazně propsal do úročení na běžných a spořících účtech. Lidé proto budou muset investovat naspořené prostředky nebo se budou muset smířit se snižováním kupní síly svých úspor.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS