CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

05. 04. 2024

0 komentářů

Volatilita dolarové výnosové křivky zpět na scéně

 

Americký trh dluhopisů se dal opět do pohybu. Volatilita dolarové výnosové křivky v posledních dnech výrazně vzrostla, přičemž dnes odpoledne ji ještě mohou přiživit data z amerického trhu práce. Co se to děje?

Loading



 

V centru všeho jsou měnící se očekávání ohledně krátkodobého výhledu pro politiku Fedu, který zcela zásadně naboural méně příznivý inflační výhled pro tento a možná i příští rok. V důsledku toho například vzrostla pětiletá tržní inflační očekávání o 30 bazických bodů a tržní očekávání pro Fed sazby pro konec tohoto roku dokonce o více než 80 bazických bodů.

Ukazuje se přitom, že trh s pevně úročenými dolarovými instrumenty musí být extrémně ve střehu, zejména při zveřejňování měsíčních dat o americké spotřebitelské inflaci. Jen pro zajímavost uveďme, že během posledních dvou inflační reportů v USA, kdy čísla byla jen nepatrně vyšší, než se čekalo, vzrostly sázky na Fed Funds na konec tohoto roku o 25, resp. o dalších 6 bazických bodů!

Aniž bychom tedy chtěli snižovat váhu dnešních dat z amerického trhu práce, tak nejbližší údaje o americké spotřebitelské inflaci, počínaje tím, který bude zveřejněn již příští týden (přesněji 10. dubna), budou naprosto klíčové. Výhled přitom nevěstí nic dobrého. K zabetonované jádrové inflaci, která v meziročním srovnání bude zřejmě jen stagnovat či kosmeticky klesat, se přidává problém jménem ropa, resp. benzín.

Ceny benzínu v USA vzrostly v březnu o 6 % a napětí na Blízkém východě (resp. mezi Izraelem a Íránem) tlačí cenu ropy i v dubnu ještě výše, takže ani tento měsíc se nemusí energetická složka uvnitř spotřebitelské inflace vyvíjet hezky. Výsledkem může být to, že celková meziroční inflace bude ve druhém čtvrtletí viditelně výše než v prvním.

REKLAMA

Reakce Fedu pak může být ještě ostřejší než to, co jsme mohli slyšet v průběhu tohoto týdne, kdy američtí centrální bankéři měli tendenci oddalovat očekávání ohledně snižování úrokových sazeb, ale stále udržovali trh v naději, že uvolnění měnové politiky v průběhu roku nakonec přijde.

Autor: Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *