Volby v USA ovlivní další směřování velmoci, stejně jako její postavení na globální (geo)politické i ekonomické scéně: nejen tedy vztahy s ostatními státy, ale i finanční komoditní trhy se budou vyvíjet v závislosti na výsledku tohoto hlasování.
Zatím všechny negativní události, které jsme letos zaznamenali, nahrály cenám zlata a stříbra, stejně jako měly pozitivní vliv na akcie těžařských společností. Ještě vloni přitom těžaři balancovali nad propastí – zavírali doly, propouštěli a očekávali propad ceny zlata pod kritickou hranici 1 000 dolarů za unci. Letošní rok se však, pokud jde o investice do zlata a stříbra, jeví jako rok rekordů.
Na konci loňského roku zvýšila poprvé po deseti letech americká centrální banka (Fed) úrokové sazby a prohlašovala, že letos je zvedne ještě několikrát. To se ovšem nestalo, a tak mohly drahé kovy dál nabírat na síle. Teď je otázka, jaké budou kroky Fedu po volbách.
Vítězství Trumpa bude podporou pro zlato
Z řad republikánů je slyšet kritika Fedu a zaznívají názory, že by bylo namístě vrátit se zpět ke zlatému standardu. Kritika zadlužování a tištění peněz je veliká a do jisté míry samozřejmě opodstatněná, nicméně je potřeba položit si otázku, zda je ještě vůbec možné dnešní enormní dluh provázat se zlatým standardem. Teoreticky by kryt zlatem být mohl – cena kovu by se přizpůsobila a unce by tak mohla stát i 50 000 dolarů. Každopádně vítězství Donalda Trumpa by přineslo na trh nejistotu, která by byla určitě pozitivní pro cenu zlata.
Pokračování line demokratů uvítají akciové trhy
Naopak, pokud bude mocenská linie demokratů na pozici amerického prezidenta pokračovat, nedočkáme se nějakých razantních změn. Když prezident Barack Obama v roce 2014 uvedl do čela FEDu Janet Yellenovou, trhy zajásaly. Šéfka FEDu zastává kvantitativní uvolňování a pokračuje v podporování ekonomiky prostřednictvím nákupu dluhopisů, které započal její předchůdce Ben Bernanke. Je pravděpodobné, že nastavený model v případě zvolení demokratky Hillary Clintonové bude nadále pokračovat. Demokraté jsou, jak je známo, proti vládním škrtům a utahování opasků a spíše by šli cestou vyššího zdanění, což je opak republikánů.
REKLAMA
Je zcela jednoznačné, že ať už volby dopadnou jakkoliv, budou mít významný vliv na finanční sektor i na trh s drahými kovy, hlavní vývoj však podle mého názoru nasměruje až rok 2017. Konec letošního roku výsledky amerického hlasování ještě nijak zvlášť neovlivní a osobně odhaduji, že jej zlato završí nad hranicí 1 300 dolarů za unci a stříbro se udrží nad 18 dolary. A po letech půstu a propadů si kladné hodnoty připíšou i akcie těžebních společností.
Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz