Banky s aktivy nad 300 miliard korun by spadaly do nejvyšší sazby daně ve výši 0,3 procenta. Bank s aktivy do 50 miliard korun by se týkala nejnižší sazba ve výši 0,05 procenta. „Zavedení progresivní bankovní daně by se přitom občanů nemělo nijak negativně dotknout. S možným přenesením daně na klienty by si měl poradit konkurenční boj. Cílem zdanění finančního sektoru není pokřivení, ale naopak narovnání trhu,“ uvedl předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).
Nesouhlas s návrhem vyjádřil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého se zdanění odrazí v cenách bankovních služeb. Zároveň nesouhlasí s různými sazbami daně v závislosti na velikosti banky.
„Chceme, aby se banky podílely na financování veřejného sektoru, tedy například na školství, dopravní infrastrukturu nebo důchody. Ukázalo se v minulosti, že tady nejsou účinné prostředky, jak zabránit, aby zisky bank neplynuly do zahraničí,„ uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj od roku 2000 odtekly z bankovních institucí do zahraničí 460 miliard korun ve formě dividend. „Dalších minimálně 20 miliard korun banky navíc ušetřily na daních po snížení daně pro právnické osoby,“ dodal.
Zdroj : ČTK