21. 11. 2022
Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku
Trhy od poloviny října nabraly pozitivní růstový trend po téměř dvou měsících klesání. To vše v důsledku inflačních, geopolitických a poptávkových problémů, kdy ekonomika začíná čím dál více pociťovat zvyšování klíčových úrokových sazeb. Ekonomika se může do budoucna dál zpomalovat a více firem bude oznamovat propouštění. Krachy firem mohou nabrat na obrátkách v příštím roce. Je potřeba mít na mysli, že se v současnosti utahuje monetární politika zběsilým tempem. Účinky změny úrokových sazeb se projevují se zpožděním zhruba 12 až 18 měsíců. Přesto krátkodobé vyhlídky na trzích nemusí být chmurné.
Ve snaze předpovědět další vývoj na trzích by mohl významně pomoci index volatility VIX. Tento index, také někdy nazýván jako „index strachu“, měří očekávání investorů ohledně budoucího vývoje indexu S&P 500, na základě opčních obchodů. Existuje silná korelace mezi americkými indexy a tedy pokud se povede správně předpovědět pohyb jednoho z nich, obvykle se ostatní indexy budou chovat velmi podobně.
VIX je od poloviny října ve výrazném klesajícím trendu. Statistiky ukázaly, že americká inflace začíná zpomalovat. Navíc růst cen se v říjnu nacházel pod tržním očekáváním, což vyvolalo vlnu optimismu a uzavírání krátkých pozic na trhu. To vyústilo v neúměrný nárůst akciových indexů ve Spojených státech. Evropské a asijské trhy reagovaly obdobně.
Nadále platí, že americká data o inflaci budou mít silný vliv na další vývoj. Data za listopad budou zveřejněna 13. prosince. Den na to se schází bankéři Fedu v rámci plánovaného FOMC meetingu, aby rozhodli o dalším vývoji klíčových úrokových sazeb. V současnosti investoři očekávají nárůst sazeb o 0,5 procentního bodu, podle statistik CME Group.
Pozitivní vliv na trhy zřejmě budou mít výsledky amerických voleb, kde republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů a demokraté udrželi většinu v Senátu. Takto rozdělená vláda zpravidla vyhovuje investorům, protože se dá účinně bránit extrémním návrhům z obou stran politického spektra.
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS