CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

16. 03. 2021

0 komentářů

Výnosy brání dalšímu růstu komodit, ropa dosáhla maxima

 

Měsíc trvající růst cen komodit dál brzdí zvýšená volatilita trhu s cennými papíry. Ta totiž přinesla nový vzestup výnosů z amerických dluhopisů a s ním spojenou averzi k riziku a posílení dolaru. Díky tomuto vývoji zůstává Bloomberg Commodity Index téměř beze změny poblíž dvouapůlletého maxima, což ve spojení s rekordními dlouhými pozicemi fondů způsobilo, že je sektor navzdory silným fundamentálním ukazatelům nadále vystaven riziku konsolidace.

Loading



 

Cena většiny kovů se měnila v závislosti na výnosech z dluhopisů a kurzu dolaru. Americké stimuly pomohly zvýšit cenu mědi, a to navzdory faktu, že už jí patrně nebude takový nedostatek. Zejména na čínském trhu totiž začaly znovu narůstat zásoby v burzami sledovaných skladech. Před tímto sezónním vzestupem však byly na několikaletém minimu, což dále přispělo k růstu ceny. Cena platiny začala stoupat, když Světová investiční rada pro platinu oznámila, že loňský rok skončil dosud největším zaznamenaným deficitem a že očekává deficit i v roce 2021 – tedy již potřetí za sebou.

Železná ruda zažila v tomto týdnu propad poté, co čínská vláda zahájila tažení proti znečišťovatelům. Zaměřila se zejména na ocelářskou metropoli Tchang-šan, která patří mezi nejznečištěnější města v celé Číně. Vláda oznámila závazek přibrzdit výrobu oceli, protože celá země vyráží na cestu k uhlíkové neutralitě, jíž chce dosáhnout do roku 2060.

Když už mluvíme o znečištění, největším světovým programem pro obchodování s emisemi jsou evropské uhlíkové povolenky, jejichž cena stoupla o dalších 7 %, a dosáhla tak rekordní výše 42,6 €/tunu. Za touto poslední etapou letošního 31% růstu stojí kromě neúnavného vzestupu ropy také výpadky dodávek plynu z Norska, které zvýšily poptávku výrobců energií po špinavějších alternativách, pro které samozřejmě potřebují víc emisních povolenek.

Obiloviny a olejniny: V Číně se znovu objevil africký mor prasat, který způsobil pokles cen kukuřice na zdejším trhu na dosud nejnižší letošní úroveň. Pokud se jej nepovede zastavit, může se propad cen rozšířit i na zámořské trhy, kde zasáhne zejména obilné a olejninové futures na Chicagské burze. To ve spojení s vyšší nabídkou kukuřice a sójových bobů, kterou očekává americká vláda, pomohlo tento týden stlačit Bloomberg Grains Index o něco níž. Ztráty, jimž vévodila kukuřice, byly zatím poměrně nízké, ale zpomalení, které může přijít z Číny, by mohlo způsobit zranitelnost celého sektoru vůči poklesu poptávky. S tím je spojeno také riziko, že se začnou fondy, které mají větší pozice v kukuřičných a sojových futures, těchto komodit zbavovat. Za propad cen pšenice může hlavně počasí, protože americké pláně zalil tolik potřebný déšť.

REKLAMA

Americké ceny obilí dosáhly v poslední době několikaletého maxima a Global Food Price Index Organizace pro výživu a zemědělství roste nejrychleji od roku 2014. Proto se začne pozornost trhu brzy upírat na nástup vegetačního období na severní polokouli. Plocha, kterou američtí zemědělci vyčlení pro výsev kukuřice, pšenice a sojových bobů, může výrazně ovlivnit pohyb cen v nadcházejících měsících. A tak budou obchodníci přímo viset na rtech americkému ministerstvu zemědělství, které má 31. března vydat zprávu o předpokládané velikosti osetých ploch.

Zlato (XAUUSD) a stříbro (XAGUSD) byly i nadále pod tlakem a jejich směřování diktoval vývoj dolaru a výnosů z amerických dluhopisů, které znovu vzrostly v reakci na schválení stimulačního balíčku o objemu 1,9 bilionu dolarů. Ten sice podpoří další růst, ale zároveň s sebou nese riziko inflace. Z nízkých údajů CPI zveřejněných počátkem týdne je však jasné, že toto riziko zatím není v dostupných údajích zohledněno.

My těmto kovům dál věříme, protože máme za to, že inflace nakonec překoná současná tržní očekávání. Do té doby však může další růst výnosů desetiletých poukázek ze současných 1,6 % někam ke 2 % způsobit jejich opětovný pokles. U zlata prozatím přetrvává sestupný trend. Klíčovou úrovní podpory je významná oblast mezi 1670 a 1690 dolary. Potenciální kupci přitom nezačnou ve velkém vstupovat do dlouhých pozic, dokud se žlutý kov nevrátí zpět na 1765 dolarů za unci. Právě propad pod tuto úroveň přitom pomohl spustit poslední oslabení.

Ropa se v posledním týdnu obchodovala takřka beze změny, protože trh dosud neví, kterým směrem se pohnout. Počátkem týdne vyhnal nezdařený útok na saúdské ropné zařízení ropu Brent nad 70 dolarů za barel, ale následná 7% korekce ukazuje, že se trh patrně přiblížil k naplnění svého současného potenciálu. Navzdory podpoře, kterou přinesl americký zákon o stimulech, a známkám opětovného oživení spotřeby pohonných hmot po celém světě, trh stále čeká na trvalejší zvýšení globální poptávky, které by mohlo odůvodnit současné ceny ropy.

REKLAMA

Americká vládní agentura EIA ve své týdenní zprávě oznámila další výrazný pokles zásob benzínu díky rostoucí poptávce ze strany motoristů. Narušení provozu rafinerií způsobené mrazy, které před pár týdny udeřily v Texasu, pomohlo během 14 dnů zvýšit americké zásoby ropy o 35,3 milionů barelů, zatímco zásoby benzínu a dalších ropných destilátů se o více než 40 milionů barelů ztenčily. S očekávaným nástupem letní automobilové sezóny a rozvolněním lockdownů mají před sebou rafinerie několik rušných měsíců, a ceny benzínu tak nejspíš po tuto dobu zůstanou zvýšené.

Přetrvávající pozitivní tržní sentiment byl částečně vyvážen novým růstem výnosů a dolaru, ale i varovným tónem měsíční zprávy o ropných trzích organizace OPEC. Podle té se dál snížila očekávaná poptávka po ropě zemí OPEC v následujících šesti měsících. Důvodem není jen pokles celkové očekávané poptávky, ale i zvýšený růst nabídky ze zemí mimo OPEC. Což bude od producentů skupiny OPEC+ vyžadovat dlouhodobou produkční disciplínu a zdrženlivost. 17. března vydá svou zprávu z ropných trhů také Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *