16. 10. 2024
Výrobní ceny v průmyslu zůstávají klidné
Ceny tuzemských průmyslových výrobců v září vykázaly meziměsíční pokles o 0,2 %, což odpovídá meziročnímu růstu o 0,6 %. Téměř přesně se taky trefily do tržního odhadu, který byl nastaven na 0,7 %. Ceny zemědělských výrobců byly meziměsíčně o 2,1 % vyšší, meziročně pak o 0,2 % nižší, ceny stavebních prací vzrostly o 0,4 % meziměsíčně a o 1,9 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 1,3 % meziměsíčně a o 3,4 % meziročně.
Meziměsíční nárůst vykázaly ceny v oddíle dřeva (0,9 %), elektřiny, plynu a páry (0,9 %) či papíru (0,7 %), pokles naopak hlásí ropa a zemní plyn (-3,4 %), černé a hnědé uhlí (-0,6 %) či základní kovy (-0,5 %).
Meziročně se zdražovalo hlavně v kategorii vody (9,2 %), elektřiny, plynu a páry (5,0 %) či oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (4,7 %), zlevnění naopak nastalo u ropy a zemního plynu (-21,1 %), černého a hnědého uhlí (-3,3 %) či kovodělných výrobků (-1,9 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií byla meziroční výrobní inflace tažena hlavně cenami elektřiny, plynu a páry, které do celkového výsledku přispěly 1,0 procentním bodem.
Průmyslová inflace zůstává na tuzemské poměry až nezvykle utlumená, když výrobní ceny od začátku roku celkem poklesly o 0,8 %. Do značné míry za to vděčíme zlevňujícímu zemnímu plynu a elektřině, které sestupují z předchozích astronomických výšin. Za uplynulé čtyři roky ovšem výrobní inflace v souhrnu dosáhla dramatických 40 %, cenová hladina v průmyslu se evidentně na těchto zvýšených hodnotách ustálila a návrat k předkrizovému normálu očekávat nelze. Pravděpodobným dalším vývojem bude střednědobá cenová stagnace, kdy se výrobní inflace bude pohybovat v okolí 1 procenta. Umírněný tak podle nás zůstane i růst cen spotřebitelského zboží a žádné inflační riziko z tohoto směru v dohledné době neočekáváme.
Autor: Vít Hradil, hlavní ekonomCyrrus
REKLAMA