CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

17. 06. 2024

0 komentářů

Výrobní inflace momentálně neexistuje

 

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu května meziměsíčně klesly o výrazných 1,2 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 1,0 %. Výsledek tak poměrně výrazně zaostal za očekáváním trhu, který vyhlížel 2,0 %. Zlevnění hlásí i zemědělští výrobci, a to o 1,5 % meziměsíčně a 10,1 % meziročně. Ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 % meziměsíčně a 2,1 % meziročně, ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně klesly o 0,2 %, meziročně pak byly vyšší o 3,2 %.

Loading



 

V průmyslovém sektoru meziměsíčně zdražila odvětví oděvů (0,7 %), tiskařských a nahrávacích služeb (0,4 %) či ostatní těžby a dobývání nerostných surovin (0,3 %), pokles cen naopak hlásí chemické látky a chemické přípravky (-2,2 %), elektřina, plyn a pára (-2,1 %) či ropa a zemní plyn (-1,5 %).

Meziročně je dráže v odvětví vody (9,2 %), oděvů (5,6 %) či oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (4,8 %), naopak výrazné zlevňování pozorujeme u ropy a zemního plynu (-15,0 %), základních kovů (-8,3 %) či papíru a výrobků z papíru (-7,1 %).

Květen opět potvrdil, že nákladové tlaky ve výrobní sféře vymizely a nezavdávají důvod k dalšímu růstu spotřebitelských cen. Příznivý vývoj na mezinárodních komoditních trzích v kombinaci s utlumenou poptávkou drží výrobní ceny na uzdě a v některých případech dochází i ke korekci předchozích dramatických nárůstů, byť jen neochotně. Dobrou zprávou je i pokračující cenové uklidňování v zemědělském sektoru a u potravinářů, který dává naději na umírněný vývoj cen potravin v obchodech.

V průměru za celý letošní rok podle nás průmysl směřuje k výrobní inflaci pod 1 procentem, ten zemědělský pak k deflaci poblíž 8 procent. Pro Českou národní banku se jedná o jeden z posledních zajímavých údajů před červnovým měnověpolitickým zasedáním. To se patrně ponese ve znamení diskuze mezi snížením sazeb o 0,50 či 0,25 procentního bodu, přičemž dnešní statistika bude patřit mezi jemné argumenty ve prospěch odvážnějšího snížení.

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *