10. 09. 2020
Vysoká inflace ožebračuje Čechy
„Inflace se již delší dobu drží výrazně nad svým cílem, což způsobilo reálný pokles průměrné mzdy. To by v kombinaci s podzimním růstem nezaměstnanosti mohl být tragický koktejl pro českou ekonomiku,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
„Restauratéři se snaží kompenzovat ztráty, které jim vznikly kvůli uzavření provozů. V důsledku tohoto vývoje došlo k meziročnímu růstu cen stravovacích služeb o 5,5 procenta. Pro mnohé lidi se stravování v restauracích stává nedostupným luxusem a raději si vaří doma,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Meziroční míra inflace v srpnu letošního roku vzrostla o 3,3 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v červenci. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,6 procenta a ceny služeb o 2,7 procenta. Inflace se opět pohybovala mimo své toleranční pásmo a byla výrazně vzdálená od inflačního cíle ve výši 2,0 procenta.
Zvyšování cenové hladiny v srpnu opět nepotěšilo milovníky neřestí. Ceny lihovin vzrostly o 9,5 procenta a ceny piva o 3,7 procenta. Dobrou zprávou je alespoň zpomalení růstu cen vepřového masa na 3,6 procenta a uzenin na 8,3 procenta. Přesto lze konstatovat, že srpnové grilování se letos opravdu prodražilo.
Extrémní nárůst cen můžeme nadále pozorovat u ovoce, které meziročně zdražilo o 22,4 procenta. Lidé neušetří ani na nezbytných položkách. Ceny nájemného z bytu vzrostly o 2,6 procenta a ceny elektřiny o 7,6 procenta. Naopak ceny pohonných hmot a olejů v srpnu meziročně klesly o 13,7 procenta a rovněž klesly ceny telekomunikačních služeb.
REKLAMA
Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS