11. 10. 2018
Wall Street zažil nejhorší výprodej od února, Asie jej dnes následuje
Finanční podmínky ve světě (odrážející dostupnost peněz) se zhoršují a rizika narůstají, říká poslední zpráva o finanční stabilitě Mezinárodního měnového fondu (MMF). Poněkud symbolicky ve stejný den americké akcie zažily největší propad od února tohoto roku (3,3 %).
MMF již podruhé v řadě a poměrně nahlas varuje před kombinací vysoké zadluženosti a příliš drahých aktiv – především akcií a nemovitostí. Nejzranitelnější je podle MMF rozvíjející se svět, kde v posledních deseti letech rostlo zadlužení nefinančního sektoru nejrychleji – to ostatně potvrzují i naše analýzy finančního cyklu.
To ovšem neznamená, že vyspělé ekonomiky jsou zcela bezproblémové. Opakovaně je kritizována americká administrativa za nerozumný nárůst vládního dluhu na vrcholu hospodářského cyklu. V rámci rozvíjejícího se světa je vytažena na první místo Čína, kde dramaticky vzrostlo zadlužení podniků i domácností a bez dalšího nárůstu dluhu se dostane do slepé pasti stávající model růstu, který příliš spoléhá na investice (tvoří skoro polovinu HDP).
Napětí na finančních trzích a dostupnost peněz se budou do budoucna dál spíše zhoršovat, otázkou je jak rychle? Doposud zhoršování finančních podmínek nebylo nijak hrozivé. To se ale může z řady důvodů změnit. MMF uvádí na prvním místě seznamu možných důvodů strach z obchodních válek, politické chyby typu nedohoda o brexitu a na posledním místě rychlejší růst úrokových sazeb v USA, který může vystrašit ve finále především řadu nejzranitelnějších rozvíjejících se trhů. To je podle nás hlavní “strašák” konce roku 2018 a roku 2019.
REKLAMA
Fed šije růst sazeb na míru potřebám americké ekonomiky a nebude ji chtít poškodit – “zabít” současný růst. Vedlejší negativní dopad na rozvíjející trhy ovšem alespoň z počátku řešit nebude. Zvlášť pokud by ho měla do dalšího zvyšování sazeb tlačit inflace, která může časem začít překvapovat vyššími hodnotami. Uvidíme ostatně již dnes, kdy je na programu jádrová inflace za měsíc září…
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance