02. 09. 2020
Warren Buffett sází na Japonsko
Holdingová společnost Berkshire Hathaway se začala v poslední době chránit proti inflaci a nakoupila podíly v největší světové těžařské firmě zaměřené na zlato, plynovody a zásobníky zemního plynu. O víkendu oznámila, že získala 5% podíl v pěti japonských investičních společnostech, což vypadá jako sázka na komoditní sektor a japonský jen. Warren Buffett se přeorientoval z USA na zbytek světa. Což by měl zvážit každý investor.
Společnost Berkshire Hathaway o víkendu oznámila, že získala více než 5% podíl v pěti japonských obchodních společnostech, nebo spíš konglomerátech, což ji muselo stát nějakých 5-6 miliard dolarů. To víceméně odpovídá sumě JPY, kterou Berkshire Hathaway získala prostřednictvím dluhopisů v září 2019 a březnu 2020.
Těmito pěti japonskými firmami jsou Mitsubishi, Mitsui & Co, Sumitomo, ITOCHU a Marubeni. Jejich akcie posílily o 4-10 %. V japonských jenech nenabývaly v minulosti nijak závratně na ceně, tedy až na ITOCHU, jejíž hodnota se za posledních pět let zvýšila o 113 %, což odpovídá 16,3 % ročně. Nejslabším akciovým titulem z této skupiny je Marubeni s pouhými 6 % za pět let.
Když se na těchto pět investičních firem podíváte blíže, nejsou to typické společnosti Warrena Buffetta. Soudě podle nízké návratnosti investovaného kapitálu (ROIC) a nízkých provozních marží (EBITDA) mají buď známou značku, nebo silnou konkurenční výhodu. Všechny také mají široké spektrum podnikatelských aktivit, které zahrnuje energie, komodity, elektrárny, těžbu, infrastrukturu, dopravu a podobně. Zároveň však mají tyto velké investiční společnosti nízké ohodnocení, protože průměrný výnos volného cash flow těchto firem je 6,6 %, což je vysoko nad zbytkem akciového trhu i nad v současnosti nabízenou úrokovou sazbou korporátních dluhopisů. Sázka na ně vypadá hlavně jako sázka na měnu a také jako „bezpečný“ způsob, jak investovat do komplexní zahraniční ekonomiky, jako je ta japonská, kde se Berkshire Hathaway se svými analýzami nejspíš necítí dost silná v kramflecích.
Hlavní zprávou uplynulého týdne, kdy Fed oznámil nové cílování průměrné inflace, je, že by Federální rezervy postupně rády strukturálně oslabily americký dolar pomocí vysoké inflace. Warren Buffett se na tento vývoj už v posledním roce připravoval a teď se zdá, že vytyčil Berkshire Hathaway novou trajektorii diverzifikace aktiv v různých geografických oblastech a měnách. Kromě zmíněných pěti japonských investičních společností nakoupila Berkshire Hathaway v poslední době také velký podíl v největší světové firmě, která se zabývá těžbou zlata, Barrick Gold, a v červenci nakoupila plynovody a zásobníky zemního plynu od firmy Dominion Energy. Všechny tyto sázky představují přímočarý způsob, jak připravit portfolio na zvýšenou inflaci, a nad zajištěním svého portfolia proti inflaci by se měl nyní pravděpodobně zamýšlet každý investor. V dobách vysoké inflace si obvykle vedly dobře energie, zemědělství a zlato.
REKLAMA