CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

05. 05. 2023

0 komentářů

Za první čtvrtletí 2023 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 864 milionů korun

 

Objem poskytnutých úvěrů klientům ve výši 353 miliard Kč (nárůst o 6,2 %). Objem přijatých vkladů od klientů ve výši 509 miliard Kč (nárůst o 13,5 %). Celková aktiva banky ve výši 643 miliard Kč (nárůst o 15,3 %). Čistý zisk banky dosáhl výše 864 milionů Kč (pokles o 27,6 %). Silná kapitálová pozice: kapitálová přiměřenost k 31. 3. 2023 ve výši 21,84 %.

Loading



 

 „Společně s kolegyněmi a kolegy v Raiffeisenbank intenzivně pracujeme na tom, abychom našim klientům poskytovali stále snazší a pohodlnější služby, a to především v digitální podobě. Od počátku letošního roku jsme již stihli spustit několik vylepšení v Raiffeisen mobilním bankovnictví. Přidali jsme do něj například novou sekci v podobě slevového programu RB Club či další možnosti nastavení hlavní stránky a preferovaného profilu, který se zobrazí po přihlášení do aplikace. V mobilním bankovnictví si u nás nyní také zobrazíte kompletní údaje karty nebo upravíte názvy častých příjemců,“ říká Igor Vida, předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank, a dodává: „V přípravě máme celou řadu dalších vylepšení, která našim klientům nabídneme pro zpříjemnění „bankování“ v průběhu nadcházejících měsíců.“

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY

Čistý zisk banky za první čtvrtletí roku 2023 dosáhl výše 864 milionů Kč, což představuje meziroční pokles o 27,6 %. Celkové provozní výnosy poklesly o 5,7 % na 4,16 miliardy Kč.

Čisté úrokové výnosy banky poklesly o 5,4 %, a dosáhly tak výše 3,22 miliardy Kč. Tento pokles je způsoben zejména vyššími klientskými sazbami u depozitních produktů. Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 3,6 % na 1,07 miliardy Kč. Ostatní výnosy a náklady banky, které zahrnují především zisk nebo ztrátu z operací na finančních trzích, dosáhly -204,7 milionů Kč, což činí zhoršení o 20,9 milionů Kč v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2022.

REKLAMA

VKLADY A ÚVĚRY

Celková aktiva banky dosáhla výše 643 miliard Kč, a meziročně tak vzrostla o 15,3 %. Objem poskytnutých úvěrů klientům se oproti minulému roku zvýšil o 6,2 % na 353 miliard Kč. K růstu došlo jak na straně domácností ve formě spotřebitelských a hypotečních úvěrů, tak na straně firem ve formě investičních a projektových úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 13,5 % na 509 miliard Kč. Růst je tažen u domácností zvyšujícími se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, částečně také na úkor běžných účtů. U firem došlo k největšímu nárůstu u termínovaných vkladů.

NÁKLADY

Provozní náklady ve výši 2,58 miliardy Kč v meziročním srovnání poklesly o 1,2 %.

ŘÍZENÍ RIZIK

Raiffeisenbank si i nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek jsou v absolutní hodnotě v meziročním srovnání nižší o 14 milionů Kč, a dosahují tak výše 236 milionů Kč. Tento výsledek je způsoben tvorbou opravných položek v segmentu domácností, naopak v segmentu firem došlo k jejich rozpouštění.

KAPITÁL

Kapitálová přiměřenost banky k 31. březnu 2023 dosáhla výše 21,84 %. Oproti stejnému období loňského roku tak došlo k navýšení kapitálového poměru o 2,25 procentního bodu především díky výsledku hospodaření banky za rok 2022.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

V žebříčku finančního zdraví domácností se Česku daří stoupat, protože se jinde situace zhoršuje

Zatímco vloni Česku v pilíři Finančního zdraví patřila 12. příčka, letos jsme se posunuli na 9. místo v EU. Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví to však nebylo způsobeno výrazným zlepšením napříč sledovanými indikátory, ale spíše zhoršením států, které byly ještě v loňském ročníku před ČR. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2024

Investování s pozitivním vlivem – adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě

Rizika spojená se změnou klimatu mají dopad na naši společnost, narušují potravinovou bezpečnost, infrastrukturu, vodní systémy a pobřežní oblasti. Zvyšování hladiny moří, rozsáhlé požáry a narušení dodavatelského řetězce způsobené drsnějšími a častějšími nepříznivými povětrnostními jevy jsou jen některé příklady těchto rizik.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 08. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *