CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

07. 06. 2018

0 komentářů

Zadlužená Itálie stále drží podprůměrné tempo růstu

 

Třetí největší ekonomika eurozóny si v prvním čtvrtletí udržela podprůměrnou růstovou dynamiku z posledního čtvrtletí loňského roku. Italský HDP vzrostl o 0,3 % mezikvartálně, v meziročním srovnání pak o 1,4 %. Pozitivně se na dynamice italského hospodářství podílela domácí poptávka, naopak dynamika čistého exportu přispěla k růstu HDP negativně.

Loading



 

Hlavním faktorem růstu italského HDP byla tvorba zásob, jež přispěla k mezikvartální dynamice 0,7 %. Následovala soukromá spotřeba s příspěvkem 0,3 %. Vládní výdaje přispěly k růstu neutrálně. Naopak problematickým místem byly investice a export. Investice, resp. tvorba hrubého fixního kapitálu přispěla k růstu negativně ve výši mínus 0,2 %. Rovněž příspěvek čistého exportu k růstu HDP byl negativní ve výši – 0,4 % a to kvůli propadu exportu, jež byl silnější než propad importu.

Dostupná data za druhé čtvrtletí naznačují, že podobný trend růstu zůstane v platnosti také v aktuálním kvartálu, přičemž rizika jsou vychýlena mírně směrem dolů. Růst zaměstnanosti, jenž byl potvrzen údaji za březen, by měl i nadále podporovat soukromou spotřebu, nicméně pokles spotřebitelské důvěry květnu signalizuje zvýšené obavy z politické nejistoty po březnových volbách. Podnikatelská důvěra, která je stále na poměrně vysoké úrovni, poklesla v průmyslovém sektoru i ve službách v dubnu i květnu, a obdobný pokles zaznamenal důležitý index nákupních manažerů v průmyslu PMI, jenž se v květnu propadl na nejnižší úroveň od prosince 2016 kvůli ochlazení zahraniční poptávky.

V současném prostředí proto vývoj soukromých investic vypadá stále velice zranitelně s tím, jak se slábnoucí zahraniční poptávka mísí s vysokou domácí politickou nejistotou. Co se dále týče externího růstového kanálu, v meziročním srovnání výrazně silnější euro a rostoucí riziko obchodních válek neindikují nic zásadně pozitivního pro dynamiku exportů v krátkodobém horizontu. Za celý letošní rok by si přitom podle konsenzu ekonomů mohla italská ekonomika připsat růst na úrovni 1,4 % po loňských 1,5 %, což je stále ve světle enormního vládního zadlužení, jež se nachází na úrovni 132 % HDP, příliš málo.

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Globální veřejný dluh na šikmé ploše

Veřejné zadlužení napříč globální ekonomikou znovu narůstá, varuje ve své nejnovější zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Zatímco v letech 2021-2022 došlo k mírnému poklesu, v tomto roce by měl celkový dluh přesáhnout 100 bilionů dolarů (93 % světového HDP). Do konce této dekády MMF odhaduje další zvýšení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 10. 2024

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *