08. 02. 2023
Žádné drama na trhu práce
Nová data z českého trhu práce opět potvrzují, že se tam neodehrává žádné drama srovnatelné třeba s vývojem po začátku americké finanční krize.
Míra nezaměstnanosti se ve srovnání s prosincem zvýšila jen o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 % a počet lidí bez práce byl v lednu nižší než na začátku roku 2021, kdy ekonomika prožívala již několikátou vlnu pandemie a zaměstnanost přitom chránily anticovidové programy..
Česká ekonomika je sice v recesi, ale na trhu práce to přímo vidět moc není. Ke změnám dochází především u volných pracovních míst, které postupně ubývají, nicméně i tak je jich přes 280 tisíc. Ekonomika navíc dokázala využít i velký počet lidí přicházejících z válkou zasažené Ukrajiny, kteří zde mohli nastoupit na dříve neobsazená místa ve službách i ve výrobě.
Po zkušenostech jsou firmy stále obezřetné při propouštění, protože získávání zaměstnanců zpět se jim po předchozích krizích docela nedařilo. Stačí si vzpomenout na masívní přesuny pracovníků v době covidu, po nichž zůstala prázdná místa v oboru HORECA a cestovním ruchu všeobecně.
Od dalších měsíců lze očekávat jen velmi mírné zvýšení nezaměstnanosti, které bude maskováno sezónností. Vzhledem k tomu, že ekonomická recese nebude nejspíš ani hluboká a ani dlouhá, trh práce příliš nepoznamená.
REKLAMA
Maximálně se zde utlumí mzdové tlaky vyvolané inflací, protože v horších časech se opět projeví preference zaměstnání před snahou maximalizace výplaty. Riziko mzdově inflační spirály je proto nadále velmi nepravděpodobné.
Na pracovním trhu navíc mohou dál chybět starší ročníky, pro něž se předčasné penze staly mnohem atraktivnější než vyčkávání na ty nižší regulérní. V některých odvětvích a oborech, zejména pak ve stavebnictví, tak může přetrvávat nedostatek kvalifikovaných pracovníků i nadále.
Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS