Jedním z hlavních důvodů růstu zájmu o úvěru od záložen je krize a sní spojena neochota bank půjčovat prostředky. Růst počtu úvěrů pak vede i ke snižování úrokových sazeb. „K letošnímu 31. říjnu WPB Capital spořitelní družstvo půjčilo 957 mil. korun, to je o 61 % více než za celý loňský rok. Růst objemu poskytnutých úvěrů a změna klientely nám umožnily snížit úrokové sazby až na 9 % p. a.,“ říká Peter Mojcík, vedoucí úvěrového oddělení WPB Capital. Běžná výše úrokových sazeb se letos pohybuje kolem 10 – 11 %, v minulém roce to bylo kolem 12 %.
Mezi nejčastější klienty, alespoň ve WPB Capital, patří firmy, například menší developeři. „Velice oblíbené je refinancování developerských úvěrů u bank, přičemž projekty jsou už dokončené a prodlužuje se pouze splatnost úvěru z důvodu potřeby delšího času na rozprodej již zkolaudovaných nemovitostí. Klienti u nás oceňují individuální nastavení podmínek, rychlý proces schválení úvěru a zejména fakt, že nepožadujeme předprodeje,“ uvádí Peter Mojcík.
Velmi bonitními klienty, kteří tvoří velkou část objemů úvěrů, jsou cizinci žijící a podnikající v ČR. Ti využívají většinou úvěry ke startu podnikání, nebo nákupu bydlení a úvěry od záložny jsou z důvodu neexistence bankovní historie jejich jediným možným řešením.
Zdroj: Tisková zpráva WPB Capital