CZK/€ 25.300 -0,38%

CZK/$ 23.808 -0,44%

CZK/£ 30.335 -1,06%

CZK/CHF 26.980 -0,66%

23. 01. 2008

1 komentář

Zákon jako by nebyl

 


 

Snížili jsme splátky. Nyní vám dáme na Expres půjčku 50 tisíc korun s měsíční splátkou 899 korun místo dřívějších 989 korun, hlásá aktuální reklama GE Money Bank.

Nic ovšem neříká o tom, jak dlouho se taková půjčka splácí, jaké jsou další náklady s ní spojené, jaký je úrok a roční procentní sazba nákladů (tzv. RPSN – viz box).

Jinak by se totiž spotřebitelé dozvěděli, že Expres půjčka se splácí 5 let a za tu dobu je nutné zaplatit ve splátkách 53 940 korun a k tomu ještě další náklady.

RPSN je u Expres půjčky na 50 000 korun 13,74 %, takže zájemci by si pak možná rozmysleli o tak drahou půjčku požádat. Reklamní slogan GE Money Bank neuvádí informace, které jsou požadovány zákonem o některých podmínkách sjednávání spotřebitelských úvěrů. GE Money Bank v tom však není sama.

Česká obchodní inspekce nedávno šetřila 129 reklam na spotřebitelské úvěry a soustředila se zejména na ty, které jsou šířeny přes internet.

REKLAMA

Výsledky kontroly budou jistě pro veřejnost zajímavým signálem o tom, jak s nimi poskytovatelé spotřebitelských úvěrů zacházejí.

Stejně zajímavé jsou údaje o šetření stížností spotřebitelů, týkajících se spotřebitelských úvěrů. ČOI jich ročně prověří přibližně stovku. V roce 2005 zjistila nedostatky u 62 % zkoumaných úvěrových smluv (18,5 % reklam).

Celý článek najdete zde.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr Chmelař

    10 října, 2006

    Tento článek a odkaz je to, co by si většina laické veřejnosti měla přečíst !!!! Největším strašákem a původcem finančních problémů mnoha rodin (člověk to vidí u klientů denodenně) jsou drahé spotřebitelské půjčky a úvěry a neznalost mechanismu, jak fungují. Jak praví autorka článku, RPSN je pro mnohé stále cizí pojem, přestože o něm bylo mnohé napsáno. Pojďme se jako poradci domluvit na plošném doporučování uplatňování následujícího:
    „Do žita nemusejí házet flintu ani ti, kteří už podepsali smlouvu o spotřebitelském úvěru, a pak zjistili, že nemá zákonem stanovené parametry. Mohou se obrátit na ČOI a požádat o přešetření. Pokud si jsou svým zjištěním jisti, mají ze zákona právo nadále splácet půjčené peníze s diskontní úrokovou sazbou ČNB, která se rovná 1,5 %. Mohou tak na nekorektním jednání věřitele slušně vydělat.“
    Pokud by poradenský sektor začal výše zmíněnou citaci u poškozených klientů uplatňovat, myslím si, že společnosti poskytující předražené spotřební úvěry které nejsou v souladu se zákonem, by si to velice rychle uvědomily. Co tak začít konsolidovat finanční trh takovouto maličkostí????

    Odpovědět