Zájemci o úvěr také budou muset dostávat řadu důležitých informací a vysvětlení, jež by je měly upozornit na jejich případnou nevýhodnost. Tyto předsmluvní informace – např. o druhu úvěru, důsledku jeho nesplácení či o samotném věřiteli – bude muset potenciální klient vždy obdržet v písemné formě.
„Problém lichvářských půjček často nespočívá v jejich úrokové sazbě, ale v detailech, jež vhání do pasti ty klienty, kteří je nejsou schopni splácet a jsou vystaveni neúměrným sankcím. Z tohoto pohledu je nový zákon, který bude platit od roku 2011, jednoznačně přínosný. Skutečným zlomem v boji s lichvou by ale bylo podřízení nebankovních poskytovatelů úvěrů dozoru např. České národní banky,“ upřesnil Jan Matoušek. Podle nového zákona, který nyní poputuje do Senátu, má na nebankovní poskytovatele půjček nadále dohlížet Česká obchodní inspekce.
Zákon je především transpozicí směrnice Evropské unie o spotřebitelských úvěrech z dubna 2008. Česká bankovní asociace se aktivně zapojila jak do jeho připomínkování, tak do přípravy samotného zákona. „S principem zvýšené ochrany spotřebitele, jež tato norma přináší, rozhodně souhlasíme,“ uzavřel Jan Matoušek.