16. 12. 2022
Zelená střecha jako budoucnost: Jaké má výhody a na kolik vás přijde?
Stavěly se už v antickém Babylonu a teď ve 21. století jsou „in“ jako nikdy předtím. Zelené střechy jsou krásné, ušetří vám peníze za energie a ještě k tomu pomáhají ochlazovat město a čistit vzduch. A i když se o nich mluví hlavně v souvislosti s kancelářskými budovami, zelená střecha sluší i rodinným domům. Klidně i tomu vašemu.
O zelených střechách se v posledních letech hodně mluví, především se jich ale hodně staví. Podle zatím poslední zprávy organizace Zelené střechy se v roce 2020 zrealizovalo téměř o 22 % víc zelených střech než v roce předchozím a v celém Česku vzrostl jejich počet na dvojnásobek za posledních 5 let. Ani doba covidová jim na popularitě neubrala. Je to zkrátka hit.
Kde je prostor, tam může být střešní zahrada
V době, kdy zeleň ve městě ustupuje nové výstavbě, by byl hřích ponechat střechy budov jen střešní krytině, komínům a vzduchotechnice. Stačí málo a nevyužitá plocha třeba kancelářské budovy se může proměnit v překrásnou zahradu nebo terasu, kam si lidé mohou zajít posedět a vypít kávu. Na čerstvém vzduchu, obklopeni zelení a šumícími stromy.
Zeleň se instaluje také na střechy rodinných domů (a to nejen na střechy rovné, ale i šikmé), po kterých se běžně nechodí. Říká se jim „extenzivní zelené střechy“ a pěstují se na nich nenáročné trávy, sukulenty nebo byliny. Taky vypadají hezky, kvalitně izolují, obejdou se bez každodenní údržby a dají se postavit třeba i na garáž nebo na pergolu.
REKLAMA
Největší výhody zelených střech:
- Snižují spotřebu energií – Díky skvělým izolačním vlastnostem zelených střech může u klimatizace úspora dosáhnout až 75 %, u vytápění pak 25 %.
- Pohlcují CO₂ a vyrábějí kyslík – Jeden čtvereční metr zelené střechy ročně pohltí až pět kilo oxidu uhličitého a přemění ho zpátky na kyslík.
- Tlumí městský hluk – Zeleň působí jako akustická izolace, díky které je uvnitř budovy větší ticho. Britský výzkum uvádí, že běžná střecha odizoluje 33 decibelů, zatímco zelená 51 decibelů.
- Zadržují vodu – Objem odtékající srážkové vody zachycený střechou uleví kanalizaci až o 95 %. Kromě toho, že „dešťovka“ přirozeně zalévá vegetaci na střeše, dá se využít (pokud ji na střeše chytře pochytáte) i jako užitková voda třeba na splachování a mytí.
- Můžete na nich pěstovat i ovoce a zeleninu – Zasadit si na střeše bylinky, ředkvičky, rajčata nebo třeba popínavé hroznové víno? Na plochých střechách žádný problém
- Rozumí si s fotovoltaikou – Na zelených střechách mají fotovoltaické panely zhruba o 10 % lepší výkon, protože efektivněji fungují při nižších teplotách a na zelených střechách je ochlazuje voda vypařovaná z okolní zeleně.
Kolik stojí zelená střecha a jak ji ufinancovat
Možná vás to překvapí, ale zelená střecha na rodinném domě nemusí být o moc dražší než ta obyčejná ze střešních tašek. S nejlevnějšími variantami se dostanete na méně než 1 000 Kč za metr čtvereční, řešení od zavedených značek pak vyjdou až na dvojnásobek. Podle toho, jak velkou máte střechu, se celková částka bude pohybovat v řádu nižších statisíců.
Dobrou zprávou je, že na stavbu zelené střechy vám můžete finančně přispět stát. A to v rámci nové etapy dotačního programu pro rodinné domy Nová zelená úsporám. V závislosti na typu střechy můžete dostat příspěvek 700 až 1000 Kč na metr čtvereční, dohromady až 100 000 Kč.
TIP: Program Nová zelená úsporám můžete využít nejen na stavbu zelené střechy, ale i na spoustu dalších úsporných a ekologických projektů. Podrobné podmínky programu najdete na stránkách 2030.novazelenausporam.cz.
Na svou zelenou střechu si můžete vzít speciální půjčku určenou právě k financování udržitelných řešení bydlení. Takovou EKO půjčku nabízí třeba i Hello bank!, a to s garantovaným úrokem 6,5 % p. a. Dotaci, která vám přijde od státu zpětně, tu pak využijete třeba jako mimořádnou jednorázovou splátku. A bankéři Hello bank! s vámi vyřeší nejen finance, ale zdarma vás provedou celým procesem získávání dotace, takže na to nebudete úplně sami.