CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

31. 01. 2018

0 komentářů

Zemím eurozóny se daří nejvíce za posledních 10 let

 

Hrubý domácí produkt (HDP) zemí eurozóny se loni zvýšil o 2,5 procenta. Ekonomika zemí využívající euro, tak zaznamenala nejprudší růst za deset let. Vyplývá to z odhadu Eurostatu.

Loading



 

Eurozóna v roce 2017 překonala v hospodářské expanzi Spojené státy americké. Jejich ekonomika vzrostla „jen“ o 2,3 procenta. Tyto pozitivní zprávy jsou podle agentury AP jasným důkazem, že se eurozóna dostala z táhnoucí se dluhové krize, která vyvolala obavy ohledně jednotné evropské měny.

Růst v loňském roce byl nejrychlejší od roku 2007, kdy se HDP eurozóny zvýšil o tři procenta.

V posledním čtvrtletí roku 2017 bylo meziroční tempo hospodářského růstu v eurozóně v souladu s očekáváním nepatrně zpomalilo na 2,7 procenta z 2,8 procenta ve třetím kvartálu.

Vypadá to, že ekonomika eurozóny nadále pracuje na plný výkon. Investice se sice ještě plně nezotavily z krize, během roku však významně přispívaly k hospodářskému růstu,“ uvedl analytik Bert Colijn ze společnosti ING. „Velkou otázkou pro letošní rok však je, zda silnější euro nezvrátí příznivý vliv zlepšující se vnější poptávky,“ dodal.

REKLAMA

V celé Evropské unii se loni HDP zvýšil rovněž o 2,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst v EU zpomalil na 2,6 procenta z 2,8 procenta ve třetím kvartálu.
Zdroj : ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *