CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

29. 04. 2014

0 komentářů

Životní pojištění jako zlatý důl. Finanční žralok mění jméno

 


 

Životní pojištění jako zlatý důl. Finanční žralok mění jméno

Praha – Lukáš Štork, legendární postava mezi tuzemskými finančními zprostředkovateli, si změnil jméno. Z muže, který minulý rok dostal od České národní banky dosud nejvyšší pokutu pro fyzickou osobu, je nyní Lukáš Mikula.

Informaci, kterou jako první přinesl server Investujeme.cz, potvrzují také aktuální údaje z živnostenského rejstříku, který změnu příjmení zaevidoval k letošnímu 15. dubnu.

Podle Štorka – nyní tedy už Mikuly – nemá změna nic společného s jeho předchozí kariérou, která přinesla ukázkový případ nekalých praktik nehledících na zájmy klientů. „Jméno jsem změnil kvůli vstupu do manželství,“ řekl online deníku Aktuálně.cz.

Zadní vrátka k návratu

Štork, jemuž Česká národní banka loni na podzim uložila pokutu ve výši šesti milionů korun, na konci letošního března oznámil, že s finančním poradenstvím končí.

REKLAMA

Zadní vrátka pro případný návrat si ale Štork-Mikula nechává. Podle databáze registrovaných subjektů ČNB sice přestal být navázán jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel na Broker Consulting k 18. dubnu, samotnou registraci si ale ponechal a zařadil se mezi „nezařazené podřízené pojišťovací zprostředkovatele“. To znamená, že nemůže vykonávat zprostředkovatelskou činnost, pokud se zpět „nenaváže“ na pojišťovnu, pojišťovacího agenta či pojišťovacího makléře.

„Nezařazení mají k nezrušení registrace významný motiv: Poplatky za registraci. Pokud by se znovu rozhodli zahájit činnost, stačilo by jim najít oprávněný subjekt, navázat se na něj – a ušetřili by registrační poplatek 10 tisíc korun,“ vysvětluje šéfredaktor Investujeme.cz Petr Zámečník.

Štork v krátkém rozhovoru online deníku Aktuálně.cz zopakoval, že se zprostředkovatelskou činností skutečně definitivně skončil. Nedokázal ale vysvětlit, proč si tedy v databázi ČNB změnil jméno a rovnou se z ní neodhlásil.

Provize stačila na obří pokutu

Štorkovy prohřešky jsou vzorkem nejčastějších a nejoblíbenějších praktik zprostředkovatelů, kteří místo zájmu klientů hledí na co nejvyšší vlastní provize. Rušil klientům stávající smlouvy o finančních produktech a uzavíral s nimi nové – s dalšími vstupními poplatky. Typicky jednal právě u investičního životního pojištění (IŽP), za jehož prodej dostal rekordní pokutu od ČNB.

REKLAMA

Klientovi s již uzavřeným investičním životním pojištěním například uzavřel další tři investiční životní pojištění s celkovou roční platbou 167 500 korun. „Vše formou běžně placeného pojistného, přičemž pouze u jednoho navrhl zvýšení pojistné ochrany, ale jen pro případ úrazu. Zbylá dvě IŽP navrhl s minimální možnou pojistnou ochranou a s dobou trvání do 75 let věku klienta,“ rekapituluje zpráva Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFIZ) příklad, který ještě před pokutou od ČNB pomohl k vyloučení Štorka z asociace.

I po vyloučení ale Štork ve své další praxi postupoval stejně. “Pokuta byla uložena za závažné nedostatky při zprostředkovávání pojistných smluv – produktu investičního životního pojištění koncovým klientům,“ zdůvodnila šestimilionovou sankci ČNB.

Štork si ze sjednávání smluv o životním pojištění udělal skutečně výnosný byznys. Jak v půlce dubna napsaly Hospodářské noviny, z výše pokuty od ČNB lze totiž vyvodit, že nabízením nevhodných smluv vydělával minimálně půl milionu korun měsíčně. Pokuta, kterou uděluje centrální banka, by totiž neměla být vyšší než roční příjmy potrestaného.

Šestimilionovou pokutu přitom Štork podle svých slov zaplatil najednou do třicetidenní lhůty, kterou mu stanovilo rozhodnutí ČNB.

REKLAMA

Pro finanční poradce je právě investiční životní pojištění nejsnazším zdrojem zisku. Celková provize za zprostředkování u něj dosahuje až dvou set procent ročního pojistného.

Nejvýkonnější poradce?

Centrální banka potrestala Štorka za prohřešky, jichž se dopustil ještě ve službách OVB. Od listopadu 2012 pak přešel do společnosti Broker Consulting. Ta přitom přijímala možná nejvýkonnějšího poradce tuzemského trhu, který už měl za sebou vedle zmíněného vyloučení z oborové asociace také první ukončené sankční řízení – v něm mu ČNB už v roce 2010 vytýkala to, za co mu pak o tři roky později udělila rekordní pokutu.

„Broker Consulting mi ukázala, co znamená pojem finanční plánování, respektive jeho význam jako služby pro klienta. Stejně tak chci poděkovat vedoucím představitelům společnosti Broker Consulting, že mně dali tu šanci naučit se věcem, které mně v minulosti nikdo neukázal ani neměl motivaci mě k tomu vést a upozorňovat, jak dělat věci správně,“ uvádí Štork v prohlášení z konce letošního března, kdy z Broker Consulting odcházel.

„Jednoznačně si nyní zpětným pohledem uvědomuji chyby, které jsem v minulosti udělal. Bohužel právě minulost před vstupem do Broker Consulting už nezměním,“ dodává Štork-Mikula.

„Nechci, aby nadále byla atakována moje osoba, moje rodina a vedle toho v neposlední řadě na moji osobu doplácela Broker Consulting. Nyní je pro mě důležité být s rodinou, mít dostatečný čas odpočinout si a rozmyslet si, kam povedou mé další pracovní kroky,“ vysvětluje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *