ECB by neměla být při nákupech omezená svým kapitálovým klíčem – to jednoduše znamená, že nemusí nakupovat cenné papíry proporčně podle velikosti jednotlivých ekonomik. Může tedy teoreticky nakupovat více řeckých a portugalských ABS než německých a francouzských. Z hlediska kvality bude ECB ve většině případů omezená pouze na ta aktiva, která již v tuto chvíli bere do repo-operací.
To vše trhy v zásadě očekávaly. Nicméně musely být nutně trochu zklamány z tajnůstkářství v dalších oblastech. ECB nechtěla včera prozradit, jaký celkový objem hodlá nakoupit a za jaké ceny. V doprovodném komentáři Mario Draghi sice dál potvrdil přání vrátit bilanci ECB zpátky na úrovně z roku 2012, ale celkově se konkrétním závazkům vyhýbal. Druhým zklamáním byl velice vágní popis záměrů pro následující měsíce, který naznačuje, že ECB ještě může mít technické problémy se startem celého programu. A v neposlední řadě Mario Draghi začal hodně zdůrazňovat potřebu dosažení shody při eventuálním zvažování dalších alternativních nástrojů – zejména pak klasického QE (skupování vládních dluhopisů).
To podle nás zůstává dál velice reálnou alternativou pro první pololetí 2015, kdy inflace zůstane nízká a růst slabý. ECB si to zatím zjevně nechce připustit a nová prognóza z její dílny vyznívá překvapivě optimisticky – pro příští rok počítá s růstem o 1,6 % a pro rok 2015 o 1,9%.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery