Pojišťovny následky teroristického útoku u životního pojištění často nekryjí, protože toto riziko není kryto ani u zajišťoven. „V současné situaci zvažujeme, jak to řešit, a plánujeme tuto otázku nastolit také při jednání se zajišťovnami před koncem roku. Nicméně i v případě úspěšného jednání by bylo možné toto riziko zapracovat do pojistek až v příštím roce,“ říká mluvčí Kooperativy Milan Káňa.
Pojišťovny a zajišťovny často rozlišují následky „běžné“ vraždy a teroristického útoku. „Motivem vraždy je zabít konkrétní osobu, zatímco teroristický čin má cíl zabít pokud možno co největší počet osob. Určitou roli tedy hraje kumulace rizika,“ uvedla Helena Dušková, mluvčí Wüstenrotu. Teroristické činy jsou u Wüstenrot součástí výluk.
Pojišťovny nenahradí následky teroristických činů z cestovního pojištění, pokud se na útoku pojištěný podílel nebo vycestoval do země ze seznamu válečných zón nebo rizikových oblastí. „Pokud ministerstvo zahraničí nebo Světová zdravotnická organizace (WHO) výslovně nedoporučují do vybraných zemí cestovat kvůli hrozbě teroristických útoků a cestovatel se tam přesto vydá, pojištění mu případy vzniklé z teroristické činnosti nekryje. Jinými slovy – do takto rizikových oblastí by se v daný moment vůbec vydávat neměl,“ vysvětluje Jan Marek, mluvčí Direct Pojišťovny.
Zdroj : Aktuálně.cz