"WWI je spása. APL by měl vyplácet. Jediné čekat," hlásá nadpis diskusního příspěvku a text pokračuje: "Podle posledních zprav by se mělo vše začít již brzy vyplácet. No důvod krachu byl, že investoři začali hromadně vybírat. Investoři se lekly že Dubaii je v krizi. Ale zkutečnost byla i taková, že poplatky atd byli moc velké a vyplatilo se to jen velkým investorům.Proto také proto hodně lidi i přešlo ze svými investicemi do WWI Corporation Group. Kde nejsou žádné poplatky. A společnost má vytvořené dostatečné rezervy, aby se tohle nestalo. Kdo chce vědět více můžete mě kontaktovat na tel. 777133553."
Gramatické chyby jsou ponechány pro autentičnost přepisu. Zatímco diskusní příspěvek působí značně primitivním dojmem s ohledem na množství pravopisných i stylistických chyb, prezentace propagované společnosti je mnohem záludnější – vypadá na první pohled profesionálně.
V jednom má diskutující pravdu: Důvodem krachu APL byl hromadný výběr investorů. Ten je zkázonosný nejen pro pyramidy, které bez přílivu nových peněz končí tvrdou realitou a vystřízlivěním podvedených investorů – hráčů, ale i pro banky a družstevní záložny. Rozdíl je ale zásadní. Zatímco pyramidové hry krachují, protože nemají peníze na výplatu v žádné podobě, banky při zvýšeném výběru ze strany klientů krachují, protože mají peníze vázány v úvěrových produktech.
Co je WWI Group Corporation?
WWI je společnost založená jako mnoho obdobných v daňovém (a pro podvodníky též legislativním) ráji – na Panamských ostrovech. Podle informací na profesionálně zpracovaných internetových stránkách se zabývá obchody na forexovém trhu na cizí účet – jinými slovy spekuluje na měnovém trhu, z čehož jí mají plynout díky zázračnému know-how závratné zisky. Jakým způsobem jich dosahují, pochopitelně chrání.
Profesionalita stránek se ale ztrácí v okamžiku, kdy se potenciální klient pokusí zaregistrovat. Místo očekávaného registračního formuláře je konfrontován s chybovou hláškou.
REKLAMA
Potenciální zájemce se ale nedozví, kdo za společností stojí. K dispozici nejsou ani vzory smluv ani další materiály, kromě lákadel (a nutno přiznat, i poplatků za předčasný výběr – jejichž cílem je ale především zpomalit případný rozpad pyramidy). Jedinou informací jsou "Ustanovení a podmínky", které jsou ale bohužel pouze ve španělštině.
Zásadními informacemi z podmínek je, že registrací souhlasí klient s tím, že veškeré vztahy budou posuzovány podle panamského práva. Společnost nezaručuje návratnost vkladu. Bude se snažit vytvářet rezervní fond, který umožní pokračovat v činnosti. Společnost se pouze zavazuje zákazníka informovat – a případný zisk a vklad mu poslat po konci investičního období na účet. Za veškeré transakční náklady zodpovídá a hradí je zákazník.
Klient může svou pozici prodat či převést na třetí osobu pouze s výslovným písemným souhlasem WWI. Pokud ji převede bez souhlasu, účet bude deaktivován a klient ztrácí výnosy i vklady. Minimální bankovní poplatek bude činit 100 USD, s čímž zákazník souhlasí. Pokud klient společnost pomluví, ta mu zruší účet – a připraví ho o vložený kapitál i připsané výnosy. Navíc si vyhrazuje právo ho zažalovat. V případě jakéhokoli porušení podmínek klient automaticky ztrácí právo na své vklady.
Překvapením není, že mezi subjekty evidovanými Českou národní bankou není WWI k nalezení…
REKLAMA
Na co jsou klienti lákáni?
WWI nabízí v prvé řadě nerealistické výnosy. Na druhou stranu je nabízí poměrně chytrým způsobem. Při slibu výnosu "až 14 % měsíčně" nemůže klient společnost nařknout z jeho nedodržení ani v případě ztráty. Při "investici" nad 30 tis. USD v plánu Prémium s reinvesticí připsaných výnosů nabízí roční zhodnocení až 385 %! Pro "investory", kteří chtějí do letadla naložit jen 1000 USD, ve stejném plánu nabízí roční zhodnocení jen až 225 %.
Získat peníze jednoho důvěřivce je pro podvodníka dobré, ale základem úspěchu je motivovat "zapojené" k získávání dalších obětí. Nejlepším dosud odhaleným způsobem je tzv. ponziho schéma, lidově nazývané též letadlo nebo pyramida. I toho WWI Group Corp. využívá.
Pyramidová struktura je rozdělena do deseti úrovní. Provize se vyplácí z objemu investic, přičemž měsíční platba za trvání investice dosahuje na první úrovni 1 %. V součtu, pokud by byla naplněna celá struktura, by náklady na výplatu provizí dosáhly 4,5 % měsíčně z objemu vkladů. A to se ještě nebavíme o samotném management fee za správu prostředků, které ovšem není nikde na stránkách společnosti zmíněno. Celý systém je tak zatížen značnými náklady, které znemožňují rozumnou životaschopnost produktu. Ostatně, to se od letadla ani nečeká.
Nesmí chybět ani mimoprovizní motivace. Tou jsou letecké zájezdy, drahý automobil a mimořádné finanční prémie.
Dovětek
Je to sice smutné, ale kdo není ochoten pochopit, že pohádkové výnosy se bez práce a bez vlastní invence dosahovat nedají, a naopak je ochoten věnovat své úspory do obdobných letadel… tak si snad tu ztrátu i zaslouží.