Lukáš Štork aneb Cesta k pokutě 6 mil. Kč
Vyloučení Lukáše Štorka z AFIZu
Cesta Lukáše Štorka, dříve pracujícího pod hlavičkou OVB Allfinanz, dnes ve společnosti Broker Consulting, k rekordní pokutě od České národní banky vedla poměrně přímou cestou. Již v roce 2008 byl jako individuální člen vyloučen z profesní asociace AFIZ. Důvodem bylo dle vyjádření asociace hrubé porušení Etického kodexu, „neboť spotřebiteli neposkytl své služby kvalifikovaně, spravedlivě, čestně, poctivě, profesionálně a v souladu s nejlepšími zájmy spotřebitele“.
Podnět k prošetření Lukáše Štorka podal jeho bývalý klient na popud svého nového finančního poradce ze společnosti Partners. Tehdejší ředitel pro rozvoj a péči o klienty společnosti Partners Tomáš Prouza rozhodnutí o vyloučení Lukáše Štorka uvítal:
„Jsme velmi rádi, že se Etický výbor AFIZu dokázal zastat zájmu poškozených klientů. Právě tlak samoregulačních organizací může nejlépe přispět ke zvýšení kvality a k profesionalizaci oboru finančního poradenství. Etický výbor AFIZ také svým rozhodnutím vyslal jasný signál, že doba zlatokopů, kteří se snaží vydělávat na úkor svých klientů, pomalu končí.“
Zda podání bylo motivované konkurenčním bojem tehdy rozjitřeným mezi oběma společnostmi, lze zpětně těžko posoudit. Změny portfolia klienta ovšem posoudit lze:
„Jmenovaný člen AFIZ:
- Navštívil klienta, který měl již sestaveno vyhovující portfolio finančních produktů, sestávající z investičního životního pojištění (IŽP) s možností uplatňování daňových úlev a s přiměřenou pojistnou ochranou, pravidelné investice do podílových fondů s již předplaceným vstupním poplatkem a jednorázové investice do portfolia podílových fondů.
2. Portfolio klienta přepracoval tak, že
REKLAMA
a. Zrušil pravidelné investování do podílových fondů s již předplaceným vstupním poplatkem na celé období investice (13 let)
b. Přeinvestoval jednorázovou investici do rizikovějšího portfolia, aniž ověřil investiční profil klienta pomocí investičního dotazníku a aniž klienta na zvýšené riziko upozornil.
c. Doplnil další tři investiční životní pojištění s celkovou roční platbou 167 500 Kč, vše formou běžně placeného pojistného, přičemž pouze u jednoho navrhl zvýšení pojistné ochrany, ale jen pro případ úrazu. Zbylá dvě IŽP navrhl s minimální možnou pojistnou ochranou a s dobou trvání do 75 let věku klienta.“
Zdroj: Tisková zpráva AFIZ k vyloučení Lukáše Štorka ze dne 18. 2. 2008
AFIZ navíc upozornil, že se jednalo již o třetí důvodnou stížnost tří různých klientů, za které také uvalil na Lukáše Štorka sankce, jejichž obsah ale nezveřejnil. „Předchozí opatření zjevně neměla výchovný účinek,“ konstatuje pouze.
Sankce na celou OVB Allfinanz
Zda za pozastavením členství v AFIZ celé společnosti OVB Allfinanz jen o pár měsíců později stojí opět Lukáš Štork, lze pouze spekulovat. Důvodem byla neexistence kontrolních mechanizmů.
„Jedná se zejména o případy vícenásobného uzavírání investičních životních pojistek s minimálními pojistnými ochranami u téhož klienta nebo o IŽP s nedůvodně vysokými platbami běžného pojistného, navíc mnohdy v situaci, kdy platby nakonec překračují reálné možnosti daného klienta,“ uvádí tisková zpráva AFIZ k pozastavení členství OVB Allfinanz ze dne 17. 10. 2008.
REKLAMA
OVB dostalo nařízeno kontrolní systém zavést. Společnost ale zvolila jinou, překvapivou alternativu – AFIZ i se svou dceřinou společností EFCON Consulting opustila. „Pozastavení našeho členství přišlo jako na zavolanou,“ uvedl tehdy Pavel Uzel, předseda představena a generální ředitel OVB Allfinanz, a dodal: „Přínos asociace pro naše podnikání již delší dobu neodpovídal námi každoročně vkládaným prostředkům v řádu několika milionů korun. Teď je raději investujeme do dalšího zkvalitňování přípravy našich spolupracovníků.“
Nad rozhodnutím OVB nezbylo představitelům AFIZ než vyjádřit politování.
Létající trestní oznámení
V období mezi vyloučením Lukáše Štorka z AFIZu a sankcí a následným odchodem OVB Allfinanz situace na půdě asociace nepochybně jiskřila. Tomáš Prouza z Partners, společnosti vzniklé odchodem významné struktury OVB v roce 2007, se nebál záležitost otevřeně komentovat. „Klienti byli poškozováni s vědomím, a skoro bych řekl na přímý pokyn centrály OVB,“ uvedl v rozhovoru pro Investujeme.cz.
Za své výroky si Tomáš Prouza i Partners vysloužily trestní oznámení. „Prouza řekl pravdu, která se panu Uzlovi nehodí. Stejně jako se Partners nehodí OVB, protože se snaží fungovat slušně, protože dokáží klientům nabídnout výhodnější a levnější produkty a přitom své poradce dobře zaplatit. Jsme nepohodlní a kazíme zaběhaný byznys model,“ uvedl Tomáš Prouza v rozhovoru k trestnímu oznámení.
Mezi tím někteří poradci Partners žalovali svého bývalého chlebodárce OVB Allfinanz za zadržování provizí. (O rok později již v prvních sporech OVB musela provize vyplatit.)
Lukáš Štork a Česká národní banka
Lukáš Štork se stal předmětem jednání v České národní bance opakovaně a byl tématem dohledu nad finančními zprostředkovateli. První výsledky a sankce proti Lukáši Štorkovi ze strany ČNB přišly v dubnu 2010. Lukáš Štork se měl vzdát praktik vedoucích k poškozování klientů – a České národní bankce pravidelně předkládat jejich seznam.
„Počínaje II. čtvrtletím roku 2010 a II. čtvrtletím roku 2011 konče předkládat České národní bance vždy do 15 dnů po uplynutí příslušného kalendářního čtvrtletí v písemné podobě seznam osob, kterým zprostředkoval smlouvuo životním pojištění, a to minimálně v rozsahu následujících údajů:
REKLAMA
(i) jméno, příjmení a adresa trvalého bydliště pojištěného
(ii) jména pojistitelů, se kterými byly předmětné pojistné smlouvy uzavřeny
(iii) čísla pojistných smluv nebo návrhů pojistných smluv a název příslušného pojistného produktu dle interní terminologie pojistitele
(iv) sdělení, zda pojištěný měl k datu uzavření příslušné pojistné smlouvy prostřednictvím účastníka řízení uzavřenou i jinou smlouvu/jiné smlouvy životního pojištění (bez ohledu na skutečnosti, zda se účastník řízení na jejím/jejich zprostředkování podílel).“
Zdroj: Rozhodnutí ČNB č. Sp/2008/56/573 ze dne 1. 4. 2010
„(i) zprostředkoval pojistné smlouvy investičního životního pojištění klientům, pro které byly takové smlouvy s ohledem na jejich požadavky a potřeby nevhodné,
(ii) neinformoval klienty při zprostředkování pojistných smluv investičního životního pojištění o poplatkové struktuře investičního životního pojištění, zejména o způsobu a výši stanovení počátečních poplatků, které klient hradí,
(iii) při zprostředkovávání pojistných smluv investičního životního pojištění nedostatečně zaznamenával konkrétní požadavky a potřeby klientů, na jejichž analýze založil své doporučení uzavřít konkrétní smlouvu o životním pojištění a dále konkrétní ekonomické důvody, na základě kterých založil své doporučení zprostředkovat klientům uzavření konkrétní smlouvy o životním pojištění,
(iv) nepředkládal České národní bance v lhůtách stanovených v rozhodnutí České národní banky č.j. 2010/2998/570 seznam všech osob, kterým zprostředkoval smlouvu o životním pojištění.“
Zdroj: Rozhodnutí České národní banky č.j. 2013/5704/570 ze dne 16. května 2013 ve znění rozhodnutí bankovní rady České národní banky o rozkladu č.j. 2013/3449/110 ze dne 5. září 2013, sp.zn. Sp/2011/172/573
Výměna dresu aneb Přestup „za všechny prachy“
Lukáš Štork v závěru minulého roku opustil OVB Allfinanz a přešel do Broker Consulting. „Lukáš Štork inicioval jednání s jedním z našich ředitelství a po osobních jednáních se do něj začlenil. Lukáš Štork je nejvýkonnějším poradcem v České republice, ale platí pro něj stejná pravidla a nároky na kvalitu služeb, jako u všech našich konzultantů či nováčků,“ uvedl tehdy pro Investujeme.cz Jan Lener, ředitel komunikace a PR Broker Consulting.
Z dnešního pohledu se odchod Lukáše Štorka z OVB zdá být pro společnost přínosný. „Z pohledu OVB se jedná o individuální pochybení jednotlivce. OVB se v roce 2012 dohodlo s Lukášem Štorkem na ukončení spolupráce. Ten následně zahájil jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel spolupráci se společností Broker Consulting,“ uvádí v aktuálním vyjádření ke kauze Lukáše Štorka OVB Allfinanz.
Co na pokutu říká Lukáš Štork
Lukáš Štork se k pokutě obdržené od České národní banky nechtěl vyjadřovat a odkázal nás na ředitele komunikace a PR Broker Consulting Jana Lenera. Ani ten bohužel nechtěl být sdílnější s pochybným odůvodněním, že nechce poskytovat vyjádření PR oddělení Fincentra. V rozhovoru na serveru Poradci-sobe.cz ovšem uvedl, že se pokuta dala očekávat.
„Že Lukáš Štork pravděpodobně dostane pokutu za své historické prohřešky, trh očekával už pár let. Výši určila ČNB před několika měsíci a v kuloárech tato informace proběhla již začátkem prázdnin,“ uvádí Jan Lener v rozhovoru. Přitom o vedení kárného řízení společnost Broker Consulting věděla již v době, kdy o příchodu Lukáše Štorka jednala.