Májský kalendář
Přemýšleli jste někdy o tom, jak bude vypadat poslední den světa? V pojetí většiny nejrozšířenějších proroctví Křesťanů, Židů a Muslimů má konec světa podobu bitvy (Armagedon – skonání světa, který je nejčastěji interpretován jako válečný konflikt), příchodu ďábla, nebo naopak Mesiáše. Pro běžného člověka jsou však tato ortodoxní proroctví obtížně představitelné události s nejasným časovým rámcem.
Mnohem lépe představitelné proroctví přináší Májský kalendář. Jde o jediný kalendář, který má koncové datum a není založen na klasickém astronomickém pozorování vesmíru. Májský kalendář sleduje změnu energie Univerzální inteligence (z angl. Universal Intelligence – termín označující řád vesmíru) v čase, vývoj těchto změn rozděluje do devíti navzájem navazujících vývojových stupňů, cyklů stvoření.
Devět cyklů stvoření představuje devět stupňů uvědomění symbolizovaných devíti májskými pyramidami. Zajímavé je, že každý následující vývojový stupeň probíhá 20krát vyšší rychlostí než stupeň předchozí. Toto je hlavní faktor, který posunuje vývoj ve vesmíru dopředu.
Koncové datum Májského kalendáře je 21. prosince 2012. Znamená to tedy, že za 5 let nastane konec světa? Podle vykladače Májského kalendáře Carla Johana Callemana nikoliv. Tento den by měl naopak být významným předělem ve sjednocení starověkých tradic Západu (májská kultura) a Východu (védská filozofie – u nás známá spíše pod označením Hare Kršna).
Májský kalendář tak vlastně předpovídá konec vlastní samostatné kultury a začátek nové, společné. Nová etapa po skončení Májského kalendáře by měla vést k nalezení společných prvků obou hlavních filozofií a otevřít trvalou cestu k vzájemnému porozumění mezi oběma kulturami. Toto by mělo pomoci zejména utlumit konflikty mezi Západem a Východem, které v současném cyklu probíhají. (Více o Májském kalendáři – anglicky.)
REKLAMA
Ekonomické dopady Májského kalendáře
Vzhledem k mé profesi (investování na východních trzích) mne také zajímaly možné ekonomické dopady rozdělení cyklů podle Májského kalendáře. Současný cyklus a zbývající období do konce kalendáře se má vyznačovat oslabováním ekonomické síly Západu a posilováním ekonomik Východu.
Někteří vykladači kalendáře dokonce objevili přímé souvislosti mezi obdobím začátku silného propadu amerického dolaru a počátku jednoho období kalendáře. Další spojují také srpnovou krizi hypotéčního trhu v USA s proroctvím Májů.
Co se týká nejbližšího roku, toto období je ovládáno energií Tezcatlipoca, pána temnoty. Májové předpovídají, že nejbližší období bude provázeno návratem k materialismu a myšlenkou nového peněžního systému s globální elektronickou kontrolou.
Proroctvím můžeme věřit a nemusíme. Již nyní lze pozorovat známky toho, že východní země se začínají osamostatňovat a přestávají být pouhými "dílnami" Západu. Všimla si toho například Boston Consulting Group, která vypracovává seznam 100 východních firem, které mají ambici stát se významnými globálními hráči. Že není radno tyto nastupující značky podceňovat, dokazuje reakce šéfa nadnárodní koncernu General Electric Jeffa Immelta, který nařídil svým podřízeným pečlivě prozkoumat možnosti obchodní spolupráce mezi těmito dravci a General Electric.
REKLAMA
Podle agentury Thomson Financial stouplo množství převzetí západních aktiv firmami z rozvíjejících se zemí za posledních 7 let více než trojnásobně na 171 mld. USD. Východní firmy si tímto kupují nejen vstup na trh, ale zejména kvalitní značku a know how.
Důkazů o tom, že karty globálního světa jsou nyní rozdány ve prospěch Východu, lze najít mnoho. Česká republika díky své poloze mezi Západem a Východem působí v roli mostu mezi oběma kulturami. V některých lidech je bohužel dosud zakořeněn blok vůči Východu způsobený společnou historií v ruském područí. Třeba i na toto Májové mysleli a tato averze vůči Východu se bude v dalších letech pomalu rozpouštět.