CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

19. 11. 2013

0 komentářů

Máme kvůli ČNB začít kupovat zlato?

 


 

Ne, že by debata o vymezení cenové stability neměla smysl (již současné rozčarování veřejnosti nad tím, jak ČNB cenovou stabilitu chápe, je důkazem, že má), ale ta právě probíhající je překvapivá minimálně z důvodu jejího načasování. Cílování inflace není novinka, kterou by si bankovní rada “vymyslela” před posledním zasedáním. S tímto režimem totiž žijeme již od roku 1998 a současný cíl platí od roku 2010 (první inflační cíl byl vymezen pásmem 5,5–6,5 %). Jiná témata, jako například obavy veřejnosti z velkého zdražování v důsledku oslabení koruny a rostoucího objemu peněz v ekonomice, se zdají být o něco pochopitelnější.

Právě inflační hrozba byla v minulých letech strašákem, který řadu investorů přiměl k investicím do zlata. Nicméně s tím, jak se prodlužuje doba, po kterou hlavní centrální banky ve světě tisknou peníze a inflace stále nepřichází, začíná tento příběh blednout.Konec konců, v Česku máme s trvalým přebytkem likvidity v bankovním systému svoji historickou zkušenost, která ukazuje, že centrální banky mají nejen neomezenou schopnost domácí měnu tvořit, ale jsou velice efektivní i v jejím stahování. Jinými slovy, tisk peněz neznamená automaticky růst inflace. A co se týče inflačního dopadu oslabení kurzu koruny o necelých pět procent, tak prognóza ČNB i naše odhady poukazují na to, že žádného dramatického poklesu kupní síly peněz se skutečně bát nemusíme. Meziroční míra inflace se může v lednu i přes intervence významně přiblížit k nule.

Intervence ČNB však poukázaly na jednu, z pohledu investora do zlata, zajímavou skutečnost. Oslabení koruny se prakticky okamžitě projevilo právě v korunových cenách zlata, neboť ty vznikají kombinací dolarových cen s kurzem koruny vůči dolaru. Ve zrychleném režimu tak intervence poukázaly na to, že dlouhodobí držitelé zlata mimoděk investují i do pohybu koruny vůči dolaru, což může být jedno z rizik, o kterém se příliš nemluví. Tentokrát na něm vydělali.

Petr Báča
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Ceny kakaa překonávají rekordy

Pokud máte rádi čokoládu, zbystřete. Její cena v poslední době nebývale roste kvůli špatným podmínkám v afrických zemích, které jsou největšími světovými producenty. Důsledky zřejmě pocítí naše peněženky i složení prodávaných cukrovinek.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

06. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *