Martin Novotný: V prvním roce můžeme garantovat 14,3% zhodnocení
Na co si musí dávat investor, zejména málo zkušený, při investici do diamantů největší pozor?
Málo zkušený investor je zcela odkázán na informace, které mu poskytne prodávající strana. Proto by bylo dobré, aby se obracel jen na firmy, které kromě prodeje diamantu nabídnou i něco navíc – jakýsi produkt dlouhodobějšího partnerství, zda mají dobré zázemí, jsou schopni odpovědět na všechny položené otázky, mají dlouhou historii nebo partnera s dlouhou historií. Což je náš příklad. Na trhu jsme relativně krátkou chvíli, ale našim partnerem je společnost MOSHE NAMDAR, která patří mezi deset největších světových diamantových společností.
Které diamanty z hlediska 4c jsou dnes nejvýhodnější pro investici a proč?
Na tuto otázku není tak jednoduchá odpověď. V první řadě je důležité ujasnit si, jaký cíl má taková investice naplnit. Chci dosáhnout maximální zhodnocení v krátkém čase, například tří let? Nebo je to investice pro mé děti, tedy v horizontu desíti let? Nebo chci jen relativně malou částku uložit do diamanů, abych je ochránil zejména před sebou samým a touhou tyto peníze utratit za jiné věci, které nemají žádnou, nebo velmi krátkodobou hodnotu? Chci mít rychlou likviditu, nebo jsem ochoten si počkat?
V kontextu těchto a mnoha dalších otázek může mít smysl investovat i do šperkové velikosti 0,3 ct. Každopádně, pokud můj plán zahrnuje čistě pasivní zhodnocení, mám zaručenu likviditu a mířím k horizontu pět a více let, tak je nejlepší zaměřit se na diamanty o velikosti minimálně 1ct, barva D,E,F, čistota VVS1, VVS2. Tyto parametry barvy a čistoty rostly v uplynulých 25 letech nejvíce. Osobně nedoporučuji mířit na dokonalou čistotu – parametr IF, nárust ceny oproti VVS1 je enormní a málokdo je ochoten toto zaplatit.
Ceny diamantů vytrvale rostou desítky let, v posledních letech některé dokonce přidávaly desítky procent ročně. Koncem minulého roku však i zde došlo k poklesu. Myslíte si, že by mohla současná recese výrazněji ovlivnit i trh s diamanty?
REKLAMA
Recese je příležitost k nákupu. To platí u všech komodit, stejně jako u diamantů. I přes pokles si diamanty udržely nárůst ceny o cca 10 % za rok 2008. Je pravda, že konec roku 2008 a začátek roku 2009 přinesl velmi tichý trh v oblasti diamantů, každopádně žádné ztráty se nekonaly. Tento fakt se začal promítat do opětovných nárůstů a například v uplynulých dnech jsme zaznamenaly nárůsty cen u diamantů velikosti 0,5 ct až 1 ct, což je naprosto mimořádný okamžik, který naznačuje možné vytváření nového trhu – trhu velmi malých investorů. To je trh, kam míří i DGI ve své obchodní politice. Ale i například 10ct diamanty narostly od začátku roku o téměř 3 procenta.
Pro koho jsou investiční diamanty (brilianty) vhodné a jaká je minimální doporučovaná suma investice?
Jakkoliv to může znít lakonicky, tak opravdu pro každého. O diamantech se dlouho tradovalo, že je to byznys pro tzv. velké hráče – investice v řádech stovek tisíců. Stejně jako u investic do akcií nebo futures se ale možnosti kvalitní investice otevírají i směrem dolů, tedy k investorům s částkami pod 100 000 Kč. Tomu napomáhají nejen nové obchodní modely, které máme pro naše klienty my, ale zdá se, že celý trh tomuto trendu hodně pomáhá. Diamanty prostě prokázaly svoji schopnost nejbezpečnější a nejstabilnější investice a dnes o nich přemýšlí téměř každý.
Jaké diamanty si u nás lidé nejčastěji pořizují? Šperky, nebo investiční diamanty?
My chystáme zahájit prodej šperků a otevřít diamantové butiky nejdříve za tři roky. Je to dáno dlouhodobým záměrem, který máme a jehož součástí jsou naši klienti. V tuto chvíli nejsem schopen exaktně vyhodnotit, jaký poměr je mezi diamanty ve špercích a tzv. investičními diamanty.
REKLAMA
Každopádně, konečným smyslem života každého diamantu je šperk nebo jiná forma odhalující jeho krásu. Proto osobně nemám moc rád pojem investiční diamant. Každý diamant má svůj smysl a každý ze své podstaty je investicí.
S oblibou diamantů u nás roste také počet firem, které se zabývají jejich prodejem. Čím chcete přilákat své klienty?
Použiji slova jednoho z nejlepších diamantových obchodníků na světě – „Máš velký zisk, když koupíš diamant, ale velkou ztrátu, když jej neprodáš.“ DGI je výsledkem mé osobní snahy dopátrat se této pravdy. Když jsem nakupoval svůj první diamant od jednoho českého prodejce, tak moje otázka byla jednoduchá – jak a komu jej prodám, až budu potřebovat peníze zpět? Odpověď mě šokovala, protože mi na to vlastně neuměl odpovědět.
Začal jsem tedy pátrat, navazovat kontakty a tvrdě pracovat na tom, abych princip diamantového obchodu pochopil. Výsledkem je obchodní systém DGI, který klientovi zaručuje velký komfort a jistotu.
My se soustředíme zejména na tři velikosti diamantů o naprosto přesných specifikacích. S každou z těchto velikostí máme dlouhodobé plány a jsme je schopni v rámci systému rychle obchodovat. Proto, pokud se rozhodnete do jednoho z nich investovat, dostanete záruku okamžité likvidity za téměř bezkonkurenčních podmínek, dostanete servis v podobě bezpečného uchování, pojistky apod. Navíc se možná jako jediní soustředíme na opravdu malé investory, kterým i při investici 20 000 Kč můžeme první rok garantovat zhodnocení 14,3 %.
REKLAMA
Jakým způsobem u vás probíhá nákup (kde a od koho kupujete diamanty) a prodej diamantů? Jak předcházíte tomu, aby se k vašim klientům nedostaly tzv. krvavé diamanty z Afriky?
Nakupujeme prostřednictvím společnosti MOSHE NAMDAR. Prodáváme většinou tak, že převádíme na klienta vlastnická práva a diamant necháváme nadále v úschově v zahraničí. Takový diamant pojistíme s vinkulací na klienta a chráníme jej proti krádeži, zneužití, válce, terorismu a zničení. Žádný showroom v ČR ani na Slovensku nemáme, protože v tuto chvíli jej nepotřebujeme. 1. července otevřeme kanceláře v Brně, ale opět se bude jednat zejména o administrativní prostory. Butiky, showroomy přijdou v budoucnu. Pochopitelně vám ale dokážeme prodat diamanty všech velikostí, a pokud si klient bude přát, tak mu jej přivezeme do ČR, předáme mu jej a on si můžete tento kámen odnést domů. Otázka je, jestli to je nezbytně nutné.
Ohledně tzv. konfliktních diamantů – od představitelů MOSHE NAMDARU mám osobní záruky, že jejich diamanty nepochází z konfliktních oblastí.
Mezinárodní obchod s diamanty je ovlivňován prakticky dvěma společnostmi, které dokonce spolupracují. Hodně se proto spekuluje o tom, že cena diamantů je uměle navyšována omezováním jejich nabídky. Co si o tomto tvrzení myslíte?
Obchod s diamanty je obchod, který je řízen směrem k zisku. Úvahy o tom, jakými nástroji je tohoto záměru dosahováno, jsou pouhými spekulacemi. Pokud ale vidím, že například deBeers jsou v době tzv. recese ochotni a zejména schopni několika opatřeními podržet obchodníky nad vodou, pak mi to – i jako investorovi, dává dobrý pocit.
V poslední době se stále více zmiňují umělé diamanty, které se svými vlastnostmi prakticky vyrovnají těm přírodním. Může to mít v budoucnu nějaký vliv na cenu přírodních kamenů?
Výborná otázka, jedna z mých nejoblíbenějších. Diamanty jsou obchodem, kde velkou roli hrají emoce, uspokojení, ego a mnoho dalších lidských vlastností. Stejně jako umělá kůže versus pravá kůže. Je to jen o tom, jaký z toho máte pocit.
Syntetické diamanty trhu s pravými diamanty naopak velmi pomáhají, protože jasně definují hranici mezi průměrností a vyjímečností. Až budete manželce kupovat prsten se syntetickým diamantem a vedle uvidíte prsten s pravým diamantem, tak ten pocit, co budete cítit sám v sobě, bude ten rozdíl, který pravým diamantům zaručuje věčnou slávu.
Děkuji za rozhovor.