V rámci cestovního pojištění většina smluv kryje i případy teroristického útoku. Nicméně i zde je zapotřebí si dát na smlouvu pozor, jelikož některé pojišťovny ze smlouvy právě krytí terorismu vyluřují. Jinak tomu však je u smluv životního pojištění. A proč se tedy pojišťovny vyhýbají proplácení těchto útoků?
„Protože se jedná o katastrofické riziko, podobně jako je třeba jaderná katastrofa, které standardně nebývá do pojištění zahrnováno,“ odpovídá Roman Jandík z pojišťovny Maxima.
Podstatou problému je, že pojišťovny rozlišují následky „běžné“ vraždy a teroristického činu. Neshody v definici výkladu tak musí řešit soud. Hlavní opěrný bod o který se ale pojišťovny opírají jsou doporučení ministerstva zahraničí. Aktuálně se jedná kupříkladu o doporučení necestovat do Belgie.
„Klientům radíme jediné – do Belgie necestovat. A to v přímé souvislosti s vyjádřením ministerstva zahraničí. Forma doporučení a výše bezpečnostního stupně vyhlášeného v Belgii jsou pro nás jasným signálem, že pokud klient v tuto chvíli do Belgie vycestuje, riskuje, že mu škody vzniklé v přímé souvislosti s teroristickými útoky nebudeme moci vyplatit. Riziko je skutečně extrémně vysoké,“ potvrzuje mluvčí Direct pojišťovny Jan Marek.
Zdroj : Aktualne.cz