Měď má mezi průmyslovými kovy nezastupitelné postavení, které jí zaručuje popularitu již poměrně dlouhou dobu. Lidé využívali měď již od nepaměti, strategickou surovinou se však stala až před méně než sto lety, kdy se naplno začal využívat její dobrá elektrická vodivost. Její fyzikální vlastnosti jí předurčují k mnohem širšímu spektru využití, díky čemuž mají producenti odbyt zaručen, na rozdíl od takového zlata je však její cena mnohem citlivější na globální ekonomické cykly.
Měď se v přírodě vyskytuje samostatně poměrně zřídka, většinou je tedy dostupná ve sloučeninách. Její výskyt je rozdělen poměrně nerovnoměrně a většina využívaných nalezišť se vyskytuje na západní polokouli, zejména v Jižní Americe. Největšími producenty mědi na světe jsou Chile, Peru, za nimi následuje USA. Zajímavé naleziště nejdeme také v Kanadě, Zambii, Kazachstánu, nebo Mongolsku, které má poměrně velké zásoby nevytěžené rudy.
Široké využití
Jak již bylo řečeno, měď má poměrně široké spektrum využití. Její největší výhodou je odolnost vůči vnějším vlivům a korozi, což jí předurčuje k využívání ve stavebním průmyslu (střešní krytiny a doplňky, okapy). Vysoká elektrická vodivost vede u mědi k jejímu využití v rozvodech elektrické energie a u integrovaných obvodů, výroba a distribuce elektřiny dnes spotřebuje největší procento využité mědi. Další využití pak vyplývá také z velmi dobré tepelné vodivosti (kotle, chladiče apod.). Měď najde uplatnění také k výrobě slitin – bronzu a mosazi. Bronz se dnes využívá kromě tradičních soch a pamětních předmětů také v průmyslu, kde se využívá jeho vysoká odolnost vůči korozi a oproti čisté mědi také tvrdost. Mosaz pak často najde uplatnění v dekorativním průmyslu, při výrobě hudebních nástrojů nebo bižuterie a také jako ochranná protikorozní vrstva u železných předmětů.
Vzhledem k omezeným zdrojům a poměrně velké (a rostoucí) poptávce díky širokému využití je nasnadě, že cena mědi v budoucnu, po ukončení současných propadů, bude růst. Pokračující hospodářský rozvoj v Asii (a jelikož je Asie největším spotřebitelem mědi) je zárukou rostoucí poptávky v tomto regionu. Vysoká cena před rokem a půl sice vedla těžební společnosti ke zvýšené aktivitě při hledání a využití nových ložisek měděné rudy, jak ale připomněl Joachim Berlenbach, poradce společnosti Switzerland’s Earth Resource Investment Group, zprovoznění nového dolu, který má produkovat rudu může trvat deset let.
REKLAMA
Přebytek zásob
V neprospěch dalšího výraznějšího růstu spekulativních nálad je nedávný poměrně výrazný růst ceny na dlouhodobá maxima. I když nikde není psáno, že po růstu nemůže následovat další růst, zejména když ceny zaznamenala nemalou korekci, pesimisté mají několik důvodů mědi a jejímu cenovému růstu nevěřit. Podle údajů z počátku týdne jsou zásoby mědi na devítiletých maximech, takže její nedostatek nehrozí a manažeři hedge fondů jí dokonce nevěří až tak, že na maximum vzrostl také počet otevřených krátkých pozic, které očekávají její další pokles. I techničtí obchodníci vidí cenu mědi v nejbližší době spíše v klesajícím trendu, protože cena překročila důležité resistence a mohla by poklesnout až k hodnotě tří dolarů za libru.
Z fundamentálního hlediska hrají v neprospěch ceny mědi kromě zmiňovaných velkých zásob také pochybnosti o rychlém obnovení růstu v Číně. Ta je, podobně jako u jiných komodit vedoucím spotřebitelem mědi na světě, přičemž v únoru klesly dovozy mědi do země na nejnižší hodnoty za posledních 20 měsíců. I když j měď nerostná surovina (resp. její produkt) a její zásoby nejsou neomezené, v její neprospěch může hrát také skutečnost, že v mnoha odvětvích se dá nahradit jinými materiály – například v telekomunikacích se dnes rozšiřuje optika apod.
Investovat do mědi lze podobně jako do drahých kovů, jako je zlato, stříbro, nebo platina. Pro ty, kteří preferují fyzické držení kovu, jsou k dostání například jsou mince, slitky, nebo cihly, a to jak v uncovém vyjádření, nebo také v gramech, nebo kilogramech. Investoři, kteří nemají potřebu držet fyzický kov, mají na výběr buďto odvozené nástroje, jako jsou ETF, futures, nebo opce, dalším způsobem, který není přímo svázán s cenou kovu je pak investice do akcií producentů kovu na burze, případně fondy, které investují do těchto akcií, i když fond zaměřený striktně na producenty mědi, asi v nabídce investičních společností nenajdeme.
Vzhledem k nejistému vývoji v globální ekonomice a závislosti mědi na ekonomických cyklech tedy možná měď v krátkodobém horizontu nemusí být ternem. Na druhou stranu poměrně zajímavé ocenění, vzhledem k maximálním hodnotám, může být pro dlouhodobé investory atraktivní, protože měď podle všeho určitě neřekla poslední slovo.