Michal Knapp v OVB Allfinanz skončil
Michal Knapp opouští vedení OVB Allfinanz náhle. Podle tiskové zprávy společnosti se německé vedení s Michalem Knappem dohodlo na ukončení spolupráce v pondělí 26. 11. 2012. Důvody společnost ale neoznámila. Michal Knapp dohodu s OVB nechtěl komentovat nad rámec tiskové zprávy.
„Rád bych panu Knappovi poděkoval jménem celé naší společnosti za tři úspěšné roky. Pod jeho vedením dosáhla naše společnost vedoucího postavení na českém trhu a získala 5 prestižních ocenění. Celé OVB přeje panu Knappovi v dalším pracovním a osobním životě vše dobré,“ říká Mario Freis, člen představenstva společnosti OVB Holding AG a člen představenstva OVB Allfinanz, v jediné reakci na odvolání generálního ředitele.
O důvodech odvolání Michala Knappa lze pouze spekulovat. OVB pod jeho vedením zvýšilo obrat a dostalo se opět na špičku ve finančním zprostředkování. Na druhou stranu v poslední době rostl počet stížností na kvalitu finančního poradenství, ovšem vzhledem k obratu společnosti mohly být i tyto snadno řešitelné.
Za vedení Michala Knappa OVB zároveň zavedlo integrovaný kontrolní systém, který podle nastavených kritérií odhaloval největší prohřešky finančních zprostředkovatelů. Tím také naplnilo výtky ze strany AFIZu, kvůli nimž tuto profesní organizaci OVB opustilo.
„Michal Knapp lpěl na posilování solidnosti a kontroly kvality poradenství. A tam narazil,“ hodnotí změny ve vedení OVB Allfinanz Petr Fejtek, šéfredaktor časopisu FP Finanční poradce.
REKLAMA
„Odchod Michala Knappa z čela OVB znamená bohužel jediné: návrat k tvrdému německému multilevelu, vytěžit klienty za každou cenu a hlavně se proboha nesnažit o poradenství. Špatná zpráva pro klienty i „nezoubkovskou“ část OVB,“ uvádí k překvapivému odchodu generálního ředitele Petr Stuchlík, generální ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum.
Možným důvodem odvolání Michala Knappa by mohl být odchod jedné velké struktury. OVB podávalo odchod Františka Chotovinského jako výpověď oblastního ředitele, který ve své struktuře podporoval finanční poradenství neodpovídající požadované kvalitě. Sám František Chotovinský ale tvrdí, že výpověď dostal, až když bylo jasné, že s celou strukturou odchází.
„Do úterý 23. 10. jsem měl potvrdit vedení přes svého zemského ředitele, jestli skutečně z OVB odcházím, nebo zůstávám. V úterý jsem tedy potvrdil náš odchod a ve čtvrtek 25. 10. mi byla do vlastních rukou doručena výpověď,“ uvedl František Chotovinský v rozhovoru pro Investujeme.cz. Spolu s ním odešla z OVB většina jeho spolupracovníků. „Neznám přesná čísla, ale počet výpovědí je po odchodu Radima Lukeše a Petra Borkovce největší,“ uváděl František Chotovinský.
Odchod struktury Radima Lukeše a Petra Borkovce do nově vznikající společnosti Partners byl pravděpodobně hlavním z důvodů odvolání tehdejšího generálního ředitele OVB Allfinanz Günthera Gramlicha. To bylo v roce 2007. Na podzim byl nahrazen Pavlem Uzlem.
REKLAMA
Pavel Uzel v OVB ovšem nezůstal příliš dlouho. Po necelých dvou letech byl z pozice generálního ředitele odvolán. Jeho odvolání následovalo po „čistce“ v nejvyšším vedení OVB Holdingu v Německu, které opustil generální ředitel Michael Frahnert. Na jeho místo nastoupil Wilfried Kempchen, který se své nové role ujal s nečekanou razancí.
Ani v případě Pavla Uzla neposkytlo OVB žádné vysvětlení k jeho odvolání. Zbýval tak prostor pro spekulace, které se odvíjeli od spolupráce školitelské společnosti A. I. P. Consulting s OVB, kterou domluvil navzdory majetkového propojení s touto společností, po odchodu významné struktury Stanislava Dostála st. s jeho ředitelstvím do společnosti Fincentrum. Tehdy se také jednalo o největší přestup po vzniku Partners.
Jiné společnosti zpravidla takto bouřlivý vývoj vedení nemají. Jedinou významnější zahraniční společností působící v České republice je AWD, kde v poslední době došlo pouze k povýšení bývalého generálního ředitele Michala Pyšíka na poradce vedení koncernu a dosazení Pavla Manhaltera na jeho místo.
Ve společnosti Partners docházelo k postupné redukci původního čtyřčlenného vedení, kdy nejprve odešel Jan Mayer, kterého začátkem letošního roku následoval Tomáš Prouza.
Společnost Broker Consulting řídí od samého počátku její zakladatel a majitel Petr Hrubý. Fincentrum vede Petr Stuchlík poté, co společnost opustil Miloň Miller, který řídil společnost necelý rok. ZFP Group řídí z pozice předsedy představenstva od loňského roku Peter Brudňák. Dříve ZFP akademii vedla Dita Kaňová.