CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

28. 02. 2011

0 komentářů

Mírný šok na straně nabídky vyhnal cenu ropy o 20 dolarů – co bude dál?

 


 

Vše začalo jako potravinová krize v severní Africe a po té, co Libye začala krvácet, se vývoj nebezpečně přelil do rostoucích cen ropy. Rostoucí ceny energií a zvýšené ceny potravin mohou mít negativní vliv na předpovědi výše globálního růstu v roce 2011.

Americký akciový trh, který až do teď díky lepším ekonomickým údajům a pokračujícímu kvantitativnímu uvolňování bez pochybností rostl, zažil první výraznější propad od srpna loňského roku. Důvodem byly obavy z přerušení dodávek ropy, které ohrozily důvěru. Vyšší ceny ropy snižují kupní sílu domácností a zvedají produkční náklady firem a ohrožují tak jejich ziskovost. JP Morgan odhadla, že zvýšení ceny ropy o 10% sníží světový hospodářský růst o 0,25%, přičemž silněji budou postiženy rozvíjející se ekonomiky.

Ropa dosáhla minulý týden třicetiměsíčního maxima, Brent se dostala k hodnotě 120 USD za barel a WTI překonala hranici 100 USD. Takový rychlý nárůst během krátké doby vrátil do hry opce na 150 USD a 220 USD. Trh zapracoval do cen obavy z šíření současné krize směrem na východ, protože Saúdská Arábie a Írán kontrolují 15% světové ropné produkce.

Pokrytí výpadku v produkci ropy

Dodávky ropy z Libye jsou přerušeny a denně tak na trh nedojde 1,6 milionu barelů, které tato země normálně dodává. Dodávky může nahradit Saúdská Arábie a UAE, které kontrolují většinu rezervní kapacity OPECu, která je aktuálně ve výši čtyř až pět milionů barelů denně. To může potenciálně znamenat potíže, protože ropa z oblasti severní Afriky je kvalitnější než ropa z oblasti Středního východu a tak nemůže být jednoduše nahrazena v poměru jedna ku jedné.

Takové využití dodatečné kapacity by snížilo možnosti OPECu vynahradil případné další přerušení dodávek v oblasti Středního Východu. Světové zásoby a rezervy jsou na mnohem lepších úrovních než v roce 2008, kdy se ceny dostaly až nad 150 USD. Navíc tehdy byl dolar proti euru o téměř 15 procent slabší a proti yenu o 25 procent silnější, což mělo na světové trhy ve srovnání se současnou situací odlišný dopad.

REKLAMA

Důsledky vyšších cen pocítí v delším časovém horizontu různé země odlišně. Analýzy ukazují, že země jako Indie, Indonésie a Jižní Korea budou negativně ovlivněny při cenách nad 110 USD, země jako Německo, Čína nebo Japonsko dopady pocítí teprve nad úrovní 120 USD. V roce 2008, pro srovnání, se cena nad hladinou 110 USD držela pět měsíců, přičemž průměrná cena za tu dobu byla 125 USD.

Jak se dařilo dalším komoditám

Ostatní komodity předvedly velmi rozdílné výkony, přičemž index Reuters Jeffries CRB přidal za minulý týden 3,5 procenta. Největší podíl na tom má energetický sektor, který má indexu nejvyšší podíl. Investoři přesouvali peníze do bezpečnějších aktiv a výsledkem byla redukce pozic v zemědělských komoditách a dalších soft sektorech. Měď, která funguje jako globální indikátor ekonomického růstu, trpěla díky možnému budoucímu snížení ekonomické aktivity.

Stříbro překonalo zlato

Vítězem z pohledu nárůstu ceny je od začátku nepokojů stříbro. Za uplynulý měsíc přidalo 23 procent, dosáhlo 30 letého maxima a zlato překonalo předstihlo o 18%. Zlato sice rostlo, je ale stále pod maximem z roku 2010, protože díky celkové redukci pozic na trzích dochází k odprodejům z fondů ETF. Investice prostřednictvím komoditních ETF fondů tvoří na zlatě 59 procent celkových investic. A tak mohou být při prodejích v prostředí rostoucí averze k riziku na řadě jako první, což může zpomalit další růst.

Zemědělství trpí averzí k riziku 

Zemědělský sektor, kterému se během první fáze severoafrického konfliktu v Egyptě dařilo, je na tom nyní naopak. Obavy z nestability se přesunuly z potravin na energetiku. Proč?

REKLAMA

Abychom tomu porozuměli, zaměřili jsme se na dlouhé pozice, resp. na sázky na cenové zisky, které uzavírají manažeři hedgeových fondů a další velcí spekulanti. Minulé úterý byly kombinované future pozice na pšenici, sojových bobech a kukuřice o milion lotů nižší než začátkem února. Jak se krize šíří směrem k energetice a averze k riziku začíná postihovat kapitálový trh, dochází k uzavírání těchto pozic.

Fundamentální data, která měla na svědomí nedávné rekordní růsty, jsou stále platná, jen je trh pro tuto chvíli ignoruje. Jakmile tato fáze averze k riziku skončí, kupci se pravděpodobně, vzhledem k výhledu na stav nabídky v roce 2011, vrátí.

Sucho na severu Číny může ještě nějako dobu přetrvávat, což negativně ovlivní produkci pšenice, zatímco v Rusku ji ohrožuje mráz. S nepřejícím počasím a v důsledku toho s rizikem snížení nabídky se pravděpodobně ještě nějakou dobu budeme potýkat a toto bude jednoznačně hlavním faktorem, který bude určovat cenu. Ceny kukuřice jsou podporovány jednak nejnižším stavem zásob za posledních 34 let, druhak rostoucí poptávkou po etanolu díky rostoucím cenám plynu.

Když hovoříme o potravinové bezpečnosti, musíme zmínit i pozitivní fakta. Cena rýže sestoupila z svých maxim ze začátku února o 16 procent. Indie, druhý největší producent rýže na světě, zrušila díky očekávání velké úrody zákaz na vývoz rýže.

Závěr

Současná rezervní kapacita na ropě by měla pomoci snížit obavy k přerušení dodávek ropy z Libye. Hlavní hráči jako USA, OPEC a IEA se snaží situaci uklidnit a držet pod kontrolou. Současná nálada na trzích je ovlivněna obavami z šíření nepokojů a snižováním rizika, takže lze očekávat období zvýšené volatility.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *