CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

18. 02. 2016

0 komentářů

Mlžení Iránu o podpoře zmrazení produkce dalo (nejen) ropě křídla

 


 

Dříve než přejdeme k tomu hlavnímu, a tím bylo jednání okleštěného ropného kartelu OPEC s Ruskem, krátce se zastavme u americké ekonomiky. Zde zaujala dvě čísla, která naznačují, že strach ze stagnace a deflace americké ekonomiky je možná předčasný. Jádrová složka výrobních cen v lednu prudce vzrostla, což platí o průmyslové výrobě samotné. Náš běžící odhad amerického HDP pro 1. čtvrtletí 2016, stojící zatím jen na několika méně důležitých číslech, tudíž rovněž nesignalizuje další propad amerického růstu. V kontextu dobrých dat z průmyslu, ale nakonec i silných lednových maloobchodních tržeb je paradoxní slyšet zřetelně holubičí hlasy z Fedu. Kromě zápisu z posledního jednání FOMC zde stojí za zmínku včerejší přednáška jestřába Bullarda (šéf Fedu v St. Loius), který byl s ohledem na klesající inflační očekávání velmi opatrný.

Pojďme ale k OPECu, který nám hezky ukázal, jak levnou a účinnou akcí může být pro producenty ropy koordinovaná verbální intervence. Plán na zmrazení produkce ropy na úrovních z ledna 2016 má ovšem stále několik ALE, přičemž to nejdůležitější je vědět, že v krátkodobém horizontu se tak na fyzickém trhu s ropou asi nic nezmění. I po zmrazení produkce OPECu a Ruska na úrovni z ledna 2016 by měl trh alespoň v první polovině roku zůstat v přebytku. Kromě toho jakákoliv dohoda na zmrazení či dokonce omezení těžby, která chce brát současný stav jako výchozí, nebude ze strany Íránu akceptována, neboť teprve v lednu došlo ke zrušení dlouhodobých západních sankcí, které omezovaly íránskou produkci ropy asi o 1 milión barelů denně (mb/d).

Ropa tedy ani po včerejšku nemá definitivně vyhráno, ale její klesající cena zjevně zvyšuje ochotu k reálnému koordinovanému zásahu. Připomeňme přitom, že v minulosti nízké ceny v řadě případů již nečekanou dohodu přinesly – například v 80. letech, kdy spolu Írán a Irák dokonce mezi sebou válčily. Prozatím je však pro kartel levnější mluvit, neboť trhu zatím takové mlžení stačí. Viz včerejší nárůst ceny ropy o 7 %…

Jan Čermák & Petr Báča
Analytici ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Válka na Ukrajině. Je ohrožen český export?

Ukrajina je v pořadí zemí pro český export na 20. místě, jako importér je 22. Stejné pozice pak dosahuje i v pořadí obratu zahraničního obchodu, jehož hodnota činí přibližně 75 miliard korun. Jak současný válečný stav na jejím území ovlivní český export?

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

29. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *