Jednou z výjimek ve smyslu změny prognózy výkonu ekonomiky je Čína, kde je oproti prognóze z loňského října a letošního ledna očekáván pro letošní i příští rok mírně silnější hospodářský růst. Pro letošní rok se zlepšil také výhled u evropský rozvíjejících se ekonomik – dlužno dodat, že mezi ně se neřadí česká ekonomika, neboť dle klasifikace MMF je Česká republika již vyspělou ekonomikou.
Co se týče eurozóny, tedy našeho hlavního partnera, tak výhled růstu zde byl snížen jen nepatrně: MMF očekává růst HDP eurozóny 1,5 % v roce letošním a 1,6 % v roce 2017. Obdobně, pro českou ekonomiku je revize prognózy také nevýrazná, byť negativní: pro letošní rok byl odhad růstu HDP snížen z 2,6 na 2,5 %, pro rok 2017 pak MMF odhaduje růst české ekonomiky na úrovni 2,4 %.
Náš odhad pro oba roky (2016, 2017) počítá s růstem HDP České republiky shodně na úrovni 2,2 %: hospodářský růst v eurozóně bude pokračovat, ale jen mírným tempem a české ekonomice tak zřejmě neposkytne impuls směrem k akceleraci jejího vlastního růstu. V samotné české ekonomice se nebude opakovat výrazné čerpání prostředků z fondů EU, jež napomohlo k excelentně silnému růstu HDP v roce 2015 (4,3 %) a taktéž se bude postupně vyčerpávat pozitivní dopad předchozího oslabení koruny. Opětovné zrychlení růstu české ekonomiky pak čekáme počínaje rokem 2018 a růst HDP České republiky by se měl následně dostat do oblasti mezi 2,5 a 3,0 %.
World Economic Outlook, tedy prognóza z dílny MMF, sice nepřináší nějaké zásadní překvapení, nicméně jde asi o nejkomplexnější obrázek situace v globální ekonomice a stejně tak jejího výhledu. World Economic Outlook proto z tohoto důvodu vždy poutá pozornost jak ekonomů a vlád, tak finančních trhů.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
REKLAMA