Je vidět, že Číňanům se přes rozšiřování měnové expanze nedaří tlumit napětí ve finančním sektoru. Zhoršující se výhled pro druhou největší světovou ekonomiku vede k odlivu kapitálu ze země a současně k tlaku na devizové rezervy i na krátké úrokové sazby, které od začátku roku pozvolna rostou. Jednoduše řečeno, Číňanům se moc nedaří držet při životě současný model ekonomického růstu založený na ochotě dál si půjčovat a investovat.
A problémy druhé největší světové ekonomiky se budou bezesporu řešit i na zítřejším setkání G20. V předvečer setkání přišel Mezinárodní měnový fond (MMF) s varováním, že situace může být vážná a volá proto po výraznější koordinované stimulaci ekonomik z kapes daňových poplatníků. Vedle OECD se jedná již o druhou nadnárodní instituci, která varuje před nízkými účinky měnové politiky a naopak vyzdvihuje nutnost rozpočtových stimulů.
Soudě podle dosavadních komentářů z USA, ale žádná taková dohoda není na nejbližším setkání G20 pravděpodobná. Americký ministr financí Jackob Lew řekl jasně, aby trhy nečekaly krizový balík bez krize. Zdá se, že obavy amerických a evropských politiků z padající čínské poptávky a vývozu deflačních tlaků nejsou zdaleka takové jako dnešní obavy trhů. Evropské akcie oproti začátku roku ztrácí stále 10–15 %.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny