Senát nebyl schopen velkou většinou prohlasovat dočasné navýšení dluhového limitu, což by politický proces nasměrovalo na dráhu k dosažení přechodného konsensu, který by zaplašil hrozbu toho, že by USA musely řešit dilema, zda spíše vyplácet penze, či raději úroky z dluhu. Toto politické řešení je po víkendu v troskách a bude se muset hledat jiné. Problémem však je, že na nalezení konsensu zbývají již jen čtyři dny, přičemž vždy optimisticky vyhlížející tváře amerických politiků vystřídaly pohledy mísící zarputilost s bezradností.
Zopakujeme si jen, že na konci tohoto pracovního týdne americké ministerstvo financí vyčerpá všechny účetní triky, které již od poloviny května aplikuje, aby USA nepřekročily zákonem stanovený strop pro federální dluh ve výši 16,7 mld. dolarů. Nedojde-li přitom k dohodě, nastanou pro Obamu krušné časy, neboť bude muset volit mezi porušením zákona, drastickém a okamžitém seškrtání výdajů (o 4–5 % HDP) či nesplacením některých závazků.
My sice stále věříme, že američtí politici se tak jako v srpnu 2011 za minutu dvanáct (tj. tento týden) dohodnou, avšak k rozhodnější akci je zřejmě bude muset přinutit zjevný výplach akciových trhů (tedy hlavně těch amerických). Nespokojenost ventilovaná skrze průzkumy veřejného mínění totiž dosud nezabrala.
Jan Čermák
Analytik ČSOB