CZK/€ 25.325 -0,20%

CZK/$ 23.280 +0,01%

CZK/£ 30.158 -0,25%

CZK/CHF 26.871 -0,13%

Text: Simona Lafková

27. 04. 2010

1 komentář

Nástrahy kreditní karty

 


 

Kreditní karta je kartou platební, u které jsou uskutečněné platby zúčtovány pomocí revolvingového úvěru, který se posléze splácí pravidelnými splátkami. To, co však kreditní karty nabízí navíc na rozdíl od jiných úvěrových produktů, je tzv. bezúročné období, během kterého klient neplatí žádné úroky za půjčený obnos. Nevýhodou kreditních karet jsou pak vysoké úroky, které si banka účtuje, pokud klient nestihne vrátit půjčený obnos během bezúročného období. Otázkou však je, zda jsou kreditní karty opravdu tak výhodné, jak nám pracovníci bank tak často prezentují.

Kreditní karta je jedním z nejflexibilnějších a nejoblíbenějších bankovních produktů v dnešní době. A to nejenom z pohledu držitelů kreditní karty, ale také z pohledu pracovníků bank, kteří nám kreditní kartu nabízí. Provize tohoto pracovníka za jednu „prodanou“ kreditní kartu se totiž pohybuje v řádu stovek korun.  Častými prodejními argumenty jsou stálý a snadný přístup k penězům, bezúročné období během kterého neplatíte žádné úroky za půjčený obnos, nebo třeba fakt, že kreditní karty jsou ve světě přijímány lépe než debetní karty vzhledem k tomu, že jsou kryté bankou.

Hitem na trhu kreditních karet jsou pak kreditní karty, se kterými navíc vyděláte. Nabízí se nejrůznější bonusy jako například vrácení části peněžních prostředků, které jste za pomoci kreditní karty utratili, příspěvky na penzijní  či životní pojištění nebo různé slevy v partnerských obchodech. Příspěvek na penzijní připojištění nabízí Česká spořitelna (za každých 1000 korun 10 korun na penzijní připojištění), GE Money Bank (1% z každé bezhotovostní transakce na  penzijní připojištění), UniCredit Bank (1%-11%, z nákupu na penzijní připojištění nebo  životní či neživotní pojištění), Reiffeisenbank (0,8% z každé bezhotovostní platby na investiční životní pojištění) a také  Home Credit (1%-11% z nákupu na pojištění u České pojišťovny, nebo penzijní připojištění u PFČP). Část peněz můžete dostat nazpět, pokud platíte kreditní kartou od Citibank, Cetelemu nebo GE Money Bank. U Citibank můžete dostat nazpět až 1000 Kč měsíčně, u Cetelemu 150Kč měsíčně a u GE Money Bank až 10% z hodnoty nákupu. Další výhody, které se dají získat při nákupu kreditní kartou, jsou slevy v partnerských obchodech poskytovatelů kreditních karet. Tento typ bonusů nabízí například Česká spořitelna, Reiffeisenbank nebo třeba Poštovní spořitelna. Stačí jen utrácet, utrácet a zase utrácet.

Dříve či později se bezúročné období kreditní karty, během kterého si banka neúčtuje žádné úroky, blíží ke konci a je třeba vrátit dlužnou částku nazpět. Bezúročné období trvá převážně od 40 do 55 dnů, nejčastěji 45 dnů. Nejdelší bezúročné období nabízí Komerční banka ve spoluprácí s T-Mobile, 76 dnů, ale pouze s věrnostní kartou. Bez jakýchkoli omezení nabízí nejdelší bezúročné období Citibank, 55 dní. Pokud během bezúročného období nestihne klient bance vrátit dlužnou částku zpět, začne si banka účtovat úrok z dlužné částky. Obecně kreditní karty jsou úvěrovým produktem, na kterých si banky účtují nejvyšší úroky, podobně jako u povoleného debetu. V průměru se úroky pohybují kolem 20 % ročně. Nejnižší úroky nabízí shodně Česká spořitelna a Citibank, 9,9 % ročně, obě však s podmínkami. U České spořitelny dostane nejnižší úrok klient, který si kreditní kartu převede z jiné banky prostřednictvím služby „Převod karty k nám“, a tuto úrokovou sazbu garantuje pouze po dobu 6 měsíců, poté se kreditní karta začne úročit běžným úrokem 19,08 % ročně. Citibank si klade obdobné podmínky pro získání úroku 9,9 %, tento úrok získá pouze nový klient, který první transakci přemění na splátky. Nejnižší sazbu bez jakýchkoli dodatečných podmínek pak nabízí LBBW Bank, a to 18,48 % ročně.

Kromě úroků si banky stanovují také tzv. minimální výši splátky, kterou klient musí spolu s úroky uhradit, pokud nestihne vrátit dlužnou částku během bezúročného období. Nejčastěji banky požadují minimální splátku ve výši 5 % z celkové dlužné částky. Nejnižší splátku požaduje mBank – 3 %, minimálně však 50 Kč.

Asi každému se někdy stalo, že zapomněl zaplatit složenku nebo účet za telefon. Ovšem u kreditních karet se víc než u čehokoliv jiného nevyplatí se splátkou  se opozdit, neboť sankce za opožděné splátky nejsou malé. Banky si účtují jednak sankční úroky v procentech z dlužné částky a dále sankční poplatky, které se pohybují v řádu stovek korun. Sankce za nedodržení data splatnosti se pohybuje od 200 Kč do 500 Kč, dále si banka účtuje výzvu k úhradě a to od 50 Kč do 550 Kč. K těmto poplatkům si banka ještě naúčtuje již zmíněný sankční úrok.

Kreditní karta je výhradně určena k bezhotovostním operacím, jako je platba kreditní kartou za zboží a za služby. Bohužel ne všude jsou platební terminály, a proto občas nezbývá nic jiného, než si z kreditní karty vybrat hotovost. Možnosti pro výběr hotovosti jsou tři, vybrat si hotovost z bankomatu, na přepážce v bance, nebo prostřednictvím služby „cash back“, kdy se hotovost vybere prostřednictvím pokladny u obchodníka. U kreditních karet však platí, že výběr hotovosti se nevyplácí. Za prvé si za to banky účtují nemalé částky a za druhé se na hotovostní operace u většiny bank nevztahuje bezúročné období, a tak si banka počítá úroky ode dne výběru. Banky, které své klienty nesankcionují ztrátou bezúročného období za výběr hotovosti, jsou ČSOB, Poštovní spořitelna, Komerční banka a mBank. Nejlevněji vyjde výběr hotovosti prostřednictvím služby „Cash back“, avšak všechny banky poskytující tuto službu ji limitují maximální možnou částkou výběru 1 500 Kč a navíc ještě s podmínkou nákupu v hodnotě 300 Kč. Poplatek za výběry z bankomatu a na přepážce banky se pak pohybují v řádu desítek korun, u výběru z bankomatu si navíc banka účtuje ještě poplatek v podobě procent z vybírané částky.

Kreditní karty se tváří jako velmi výhodný produkt, avšak skrývají spoustu nástrah a skrytých poplatků. Když už si člověk kreditní kartu pořídí, měl by se předem seznámit se všemi podmínkami a poplatky, které si banka může za poskytnutí a užívání této karty účtovat. Dále také platí několik obecných pravidel, jako vracet půjčený obnos v bezúročném období, neopozdit se se splátkami a kartu využívat pouze bezhotovostně. Co se týká výše zmíněných benefitů, ty jsou ve srovnání s poplatky a sankcemi za opožděné splátky směšně malé. Je zřejmé, že nelze vybrat jednu nejvýhodnější kreditní kartu, vše závisí na individuálních potřebách držitele této karty.

Tabulka: Nejvýhodnější parametry kreditních karet

Parametr

Banka

Hodnota

Podmínka

Nejlevnější kreditní karta

Citibank

zdarma

NE

Nejnižší úrok

Citibank

9,9 % ročně

ANO*

Česká spořitelna

9,9 % ročně

 ANO**

LBBW

18,48%

NE

Nejdelší bezúročné období

Komerční banka

76 dní

ANO***

Citibank

55 dní

NE

Nejnižší minimální splátka

mBank

3 % z vyčerpané částky

NE

* Úrok získá pouze nový klient, který první transakci přemění na splátky

** Úrok získá pouze klient, který si kreditní kartu převede z jiné banky prostřednictvím služby
„Převod karty k nám“, tato sazba je garantována po dobu 6 měsíců.

*** Pouze s věrnostní kartou T-Mobile.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • fbzaifwn

    16 února, 2011

    [Odstraněn spam]

    Odpovědět