"Nemáme, nikdy jsme neměli a nikdy nebudeme mít názor na to, na jaké úrovni bude ode dneška za rok akciový trh, úrokové sazy nebo podnikatelská aktivita." Čekali byste tento návod na úspěšné investování od nejobdivovanějšího aktivního investora, Warrena Buffetta, druhého nejbohatšího muže planety?
Na několika setkáních s investory i poradci jsem se setkal s nedůvěřivými pohledy, které vyvolal můj lakonický komentář, že nejhorší otázka, kterou si může investor položit, zní: "Kolik mi to vydělá?"
Warren Buffett mi pomohl tento zdánlivý nesmysl lépe objasnit.
Podle něj je investování jednoduché. Stačí koupit akcie skvělého byznysu za méně než je jeho vnitřní hodnota, který je řízen manažery vysoké kvality a integrity. Pak je držet navěky. Nějaké časování? Nějaká "aktivita"?
Jak ale do akcií investovat? Opravdu časování nemá smysl? Opravdu bych se neměl zajímat o výnosový potenciál mé investice? Samozřejmě že měl, ale jinak než to činí většina investorů.
Dlouhodobě jsou akcie ovlivněny jen a pouze ziskovostí. Zajímá mě tedy, za jakou cenu se dnes akcie obchodují ve vztahu k ziskovosti firem. Neboli staré známé P/E ratio.
Vezmeme-li 1/(P/E) ukazatel trhu, získáme velmi spolehlivou prognozu pro průměrný roční výnos akciového trhu na 10 leté periodě. A to je perioda, na které mě opravdu zajímvá načasování nákupu a také to, jaký mi investice nabízí výnosový potenciál. Chcete-li, "kolik mi to vydělá?".
Následující tabulka ukazuje, jaké bylo zhodnocení amerického trhu (Index S&P 500) v následujících 10 letech, a to podle úrovně P/E v čase (klikněte na tabulku pro zobrazení většího obrázku).
Z TABULKY VYPLÝVÁ
1) akciový trh dnes nabízí jednociferný výnosový potenciál, nicméně zajímavější než dluhopisy, zejména v Evropě. Alfa (přidaná hodnota manažera očištěná o náklady) bude hrát mnohem větší roli než beta (výnos generovaný trhem).
2) Investiční společnosti budou muset nabídnout více než v posledních 20 letech. Např. kvalitní koncentrovaná portfolia (viz článek Budoucnost mají koncentrovaná akciová portfolia).
3) Ten, kdo do akciového trhu (ať již přes tradiční široce diverzifikovaný fond nebo levný indexový produkt) investoval na jaře 2000, bude mít po 10 letech držby bohužel reálný výnos blízký nule.
4) Dojde k dalšímu rozvoji a využívání alternativních investic, jako jsou hedge fondy. Nabídnou investorům alfu na alternativních trzích a strategiích jakož i další netradiční bety. Rizikové investice budou muset být pestřejší a navzájem nekorelované.
MÍSTO ZÁVĚRU
Ten, kdo se v investování neobejde bez krátkodobých předpovědí, by se měl raději věnovat předpovídání počasí. Tam jsou šance na úspěch mnohem větší. Předpověď počasí totiž počasí neovlivní. U burz je tomu přesně naopak, a proto to nefunguje.
Je mi jasné, že celá řada investorů se tomuto pravidlu úspěšně vymyká. Ale studie firmy DALBAR ukázala, že zatímco metoda kup a drž by na periodě 1984-2002 přinesla průměrnému akciovému investorovi do fondů 9,3% p.a., skutečná návratnost činila 2,6%.
Nákup akciového fondu a následná kariéra rosničky se pro většinu investorů jeví jako nejlepší volba. Finanční poradci se nemusí o svou budoucnost bát, protože se jim nabízejí hodnotnější a bezpečnější zdroje přidané hodnoty pro své klienty. Ale o tom někdy příště.