Nejvíce lidí využívá služeb OVB Allfinanz
Finančně poradenské společnosti se předhánějí ve velikosti, v obratu, v počtu klientů. Každou chvíli se objevují zprávy o tom, že ta či ona finančně poradenská společnost je největší na trhu. V jednom okamžiku se jim tak daří rozdělit si i čtyři prvenství ve velikosti: Jedna počítá nové klienty, jiná historické klienty, další obrat, jiná si k českému obratu přičte Slovensko nebo celou střední Evropu…
Podle srpnového průzkumu provedeném agenturou SANEP pro finančně poradenskou společnost Stone & belter je ve čtyřech největších městech České republiky nejvyužívanější finančně poradenskou společností OVB Allfinanz. Přestože se průzkumu zúčastnilo 3879 středoškolsky či vysokoškolsky vzdělaných lidí s příjmem přesahujícím 20 tis. Kč ve věku od 25 do 55 let, je třeba brát, podobně jako ve všech průzkumech, výsledky s rezervou.
Graf 1: Služby jaké společnosti jste využili?
Zdroj: Průzkum agentury SANEP
Rozdělení respondentů mezi jednotlivé společnosti vychází do značné míry ve shodě s velikostí finančně poradenských společností podle obratu. Ale… kupříkladu společnost Broker Consulting, která rozhodně nepatří mezi malé společnosti, se v průzkumu umístila až za zadavatelskou společností Stone & belter, poměrně mladou finančně poradenskou společností soustředící se především na placené služby.
REKLAMA
Jak se může malá společnost umístit mezi velkými se srovnatelným zájmem ze strany klientů? Vysvětlením zdaleka nemusí být ovlivnění výsledků „nečestnými metodami“, vůbec ne. Respondenti vybírali z předvolených možností, což může výsledky ovlivnit naprosto přirozeně.
Velký podíl „Jiné“ nelze interpretovat tak, že malé společnosti válcují velké a zavedené. Jedním z vysvětlení může být opět volba možností odpovědí: Chybí mezi nimi ZFP akademie, která se sice sama nazývá finančně zprostředkovatelskou (nikoli poradenskou) společností, ale zejména na Moravě má poměrně silné postavení. A protože ze čtyř měst zahrnutých ve vzorku (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) jsou dvě velká moravská města, nelze vyloučit velký podíl ZFP akademie mezi volbou „Jiné“.
Mezi „jinými“ mohou být též „finanční poradci“ bank, pojišťoven či stavebních spořitelen. Klienti bohužel příliš nerozlišují, kdo jim s financemi radí – a tak za finančního poradce považují ve své většině každého, kdo se jim takto představí.
Finanční poradce nevyužívá ani polovina lidí
Pro finanční poradce je důležitou zprávou, že jejich služby nevyužívá ani polovina lidí, ale podle průzkumu jen málo přes 40 %. Z nich navíc ještě mnozí mohou využívat „finanční poradce“ na přepážkách bank či zástupce stavebních spořitelen a pojišťoven.
Graf 2: Využili jste či využíváte služeb finančního poradce?
REKLAMA
Zdroj: Průzkum agentury SANEP
Proč se lidé finančním poradcům vyhýbají? Důvodů je poměrně hodně. Nejčastěji byl respondenty průzkumu ale označován jako hlavní důvod, že nevědí, jaké společnosti mohou důvěřovat (téměř 30 %). To podpořila ještě nedůvěra ve finanční poradce, která získala více než pětinu hlasů respondentů nevyužívajících finanční poradenství, a pochybnosti o kvalifikaci poradců.
Graf 3: Z jakého důvodu byste se rozhodli nepřijmout nabídku pomoci finančního poradce?
REKLAMA
Zdroj: Průzkum agentury SANEP
O nízkém povědomí o finančním poradenství svědčí druhý nejčastější důvod: Nechci za tuto službu vydávat peníze. Sami klienti se ale cítí více finančně gramotní, než ukazuje skutečnost. V průměru by se ohodnotili známkou 2-, zatímco průzkum prováděný ministerstvem financí a Českou národní bankou ukázal přinejlepším 4.
Potřebuji finančního poradce?
Využít služeb finančního poradce (či zprostředkovatele) se vyplácí. Především šetří čas. Můžete vědět, jaký produkt rámcově potřebujete, jak vysokou pojistnou částku, do jaké oblasti chcete investovat, jaká rizika chcete krýt v domácnosti… ale nemusíte se starat o vyhledání konkrétních produktů.
Finanční poradce se na rodinné finance navíc dívá z jiného úhlu – z pohledu nezávislého pozorovatele, který má (v optimálním případě) široké zkušenosti. A jako takový dokáže upozornit na rizika, která můžete přehlédnout.
Samozřejmě je potřeba vybrat poradce, nikoli „bouchače“. Špatná rada dokáže prodělat rodinné jmění nejen ve financích. Najít dobrého poradce ale není tak těžké. Je jich hodně. Je to jednodušší, než se si sestavit podrobný konkrétní finanční plán sám. Stačí se držet několika zásad:
- Nespěchat – po představení finančního plánu si vzít dostatek času na jeho prostudování.
- Ptát se – na všechno, čemu nerozumíte. Ptejte se tak dlouho, dokud vám vše nebude jasné. Poradce nemusí znát na vše jednoznačnou odpověď, ale v takovém případě by to měl přiznat a odpověď zjistit a předat vám ji.
- Prověřovat – veškeré důležité informace obdržené od poradce si prověřte. K dispozici je internet, kde lze nalézt veškeré podstatné informace.
- Nebát se odmítnout – pokud zjistíte nesrovnalosti mezi skutečností a tvrzením poradce, dejte mu příležitost nesrovnalost vysvětlit. Pokud vás jeho odpověď nepřesvědčí, neváhejte se s poradcem rozloučit a najděte si jiného.
Je několik finančních produktů, u kterých je vždy vhodná zvýšená obezřetnost: investiční životní pojištění, kapitálové životní pojištění, další rezervotvorné životní pojistky, předplacené poplatky u pravidelných investic a vysoké cílové částky u stavebního spoření.
Vždy je lepší poradce vyhledat aktivně. To mnoho lidí nedělá, ale poradci si takto získaných poradců více váží – navíc se obávají, že se může jednat o některý z testů finančních poradců, a tak si dávají obzvláště záležet.